Tre firedeler av verdens kommersielle fiskebestander er fullt utnyttet, overfisket eller utryddet. Blant store rovfisker som tunfisk, sverdfisk, torsk og kveite er det bare 10 prosent igjen av det opprinnelige antallet. Ny forskning viser at fisk og skalldyr som vi konsumerer i dag, kan være tapt i løpet av 50 år. Det er tid for å rydde i fiskedisken!
Med dette som utgangspunkt lanserte Greenpeace i oktober 2005 en rangering av de største engelske dagligvarebutikkene basert på deres policy for innkjøp av sjømat. Det la grunnen for Greenpeaces internasjonale arbeid for bærekraftig sjømat. Arbeidet som ble startet i England ble dermed videreført til Frankrike og Østerrike i 2006.
Som en konsekvens av Greenpeace sitt arbeid ble det i alle de aktuelle landene utarbeidet policyer på innkjøp av sjømat i de forskjellige dagligvarekjedene.

Mange butikker har også utviklet egne veiledningsdokument for hvordan man skal kjøpe inn fisk og skalldyr og noen gikk så langt at de fjernet arter som er ansett som overfisket eller fiskes med ikke bærekraftige høstingsmetoder.
Nå er det de nordiske landene som står for tur. Greenpeace ønsker med sin sjømatkampanje at de nordiske dagligvarebutikkene skal ta en mer aktiv rolle i kampen mot svartfiske, overfiske og destruktivt fiske. Gjennom å stille strengere krav til den sjømaten de selger og si nei til produkter som er fanget ulovlig eller produsert med destruktive metoder, blir det mindre plass i hyllene for pirater og andre useriøse aktører.
Les Greenpeace sitt brev til norske butikkerSe vårt spørreskjema til norske butikkerLes mer om Greenpeace sitt arbeid i de britiske rapportene:A Recipe for DisasterA Recipe for ChangeRelaterte saker:
Greenpeace rangerer matbutikker i TysklandSjømatgiganter til kamp mot svartfiske - vil Norge ha hjelp?Resultater hittil: Sletten Norge fjerner truete bestander og ønsker mer miljøvennlig sjømatimport