Du er her:
Atomkraft og atomvåpen er to sider av samme sak. IAEA er ikke verdig fredsprismottaker
Forstørr bildeDet internasjonale atomenergibyrået IAEA arbeider både for økt utbredelse av atomkraft, og for å hindre spredning av atomvåpen. Dessverre har IAEA hatt mer suksess med spredning av atomkraft enn begrensning av atomvåpen. Ifølge ElBaradei selv, kan hele 40 land i dag produsere atomvåpen.
IAEA overser at atomkraft aldri kan bli fredelig, og promoterer atomkraft også til utviklingsland. Atomavfall er farlig radioaktivt i flere hundre tusen år. Ulykker, lekkasjer, teknisk svikt, terrorisme og menneskelige feil gjør at ingen atominstallasjoner kan sikres mot katastrofale konsekvenser.
IAEA arbeider også for at radioaktivt atomavfall fra store deler av verden bør samles i Russland. Har de ikke sett hvor store problemer Russland har med håndtering av eget atomavfall?
IAEA vet at atomvåpenmateriale er et ’naturlig biprodukt’ av atomkraft. Likevel nekter de å innse at byråets egen promotering av atomkraft underminerer arbeidet med å stoppe atomvåpen. Alle som har utviklet atomvåpen etter at IAEA ble etablert, som Israel, India, Pakistan, Nord Korea, Irak, Libya og Iran, har gjort det under dekke av såkalt ’fredelig atomkraft’. Kontrollen holder ikke mål.
Så lenge IAEA tviholder på dobbeltrollen som atomindustriens internasjonale alibi, er det umulig å akseptere atomsprederen IAEA som fredspriskandidat. ElBaradei utfordres til å benytte sin nye prestisje til å reformere IAEA bort fra atomkraftreklamen.
Greenpeace vil være tilstede ved pressekonferansen på Nobelinstituttet fredag 9.12 klokken 13 og ved Rådhuset lørdag klokken 13. Greenpeace vil også presentere en fotoutstilling fra atomavfallsanlegget Mayak i Russland på Stortorget i Oslo. Gratis inngang.
Les Greenpeace kommentarer til ElBaradei som fredsprisvinner. Greenpeace aksepterer Baradei men ikke IAEA. http://www.greenpeace.org/norway/news/el-baradei-burde-faatt-prisen-a
Les opprop mot IAEA som fredsprismottaker fra norske freds- og miljøorganisasjoner
http://www.greenpeace.org/norway/press/reports/opprop-atomenergibyraaet-iaea
Støtt tyske BUND sin telefaxaksjon mot IAEA som fredsprismottaker: http://vorort.bund.net/suedlicher-oberrhein/projekte/castor/mittraeger_liste_englisch.php
IAEA sin webside: Finn ut hva de egentlig driver med: www.iaea.org/ IAEA sitt mandat og vedtekter for atomkraftspredning (spesielt kap II og III). Ifølge IAEA har ingen land foreslått noen seriøs endring av IAEA sin kombinerte rolle som atomspreder og atomvåpenkontrollør. www.iaea.org/About/statute.html
IAEA arbeider for atomkraft som klimatiltak: www.iaea.org/NewsCenter/News/2005/globalnucpower.html
Kritikk av IAEA sitt forslag om å samle utenlandsk atomavfall i Russland www.greenpeace.org/russia/en/press/releases/iaea-seeks-for-russia-to-be-a
Greenpeace og internasjonalt nedrustningsarbeid www.greenpeace.org/international/campaigns/abolish-nuclear-weapons/npt-policy-corner
Tips: Hvordan bli atomvåpenstat: Med oversikt over hjelp fra IAEA og svakhetene i Ikkespredningsavtalen… www.pbs.org/frontlineworld/stories/iran403/howto.html