Chronimy morza i oceany
Problem
Od niepamiętnych czasów morza i oceany traktowano jako nieograniczone źródło zasobów. Na skutek stosowania przemysłowych technik połowowych oraz niekontrolowanej eksploatacji, w ciągu ostatnich kilku dekad doprowadzono do sytuacji, w której średnio ¾ łowisk na wodach starego kontynentu została przełowiona. Duże statki flot państw europejskich przyczyniają się także do przełowienia zasobów morskich krajów Afryki i Pacyfiku, łowiąc coraz dalej, coraz więcej i coraz doskonalszymi narzędziami. Wśród 20 najgorszych niszczycieli mórz, tzw. statków molochów, jest m.in. polski trawler Saga GDY150. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO) podaje, że ponad 80% światowych zasobów ryb jest w pełni eksploatowanych, stale przeławianych, przełowionych lub odbudowujących się. Jest to ogromne zagrożenie, które może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w morskich ekosystemach.
Więcej...
Rozwiązania
Odbudowa stad ryb wymaga prowadzenia odpowiedzialnej polityki rybackiej w oparciu o doradztwo naukowe oraz skuteczną ochronę siedlisk. W praktyce oznacza to dopasowanie możliwości połowowych flot rybackich (ich wielkości i sprzętu), do istniejących zasobów morskich (w tym wycofanie z eksploatacji największych i najbardziej destrukcyjnych statków), wsparcie dla rybaków przybrzeżnych stosujących odpowiedzialne metody połowowe, utworzenie sieci dobrze zarządzanych morskich obszarów chronionych, w których ryby będą mogły się odradzać.
Więcej...
Co robimy?
 |
- Działamy na rzecz utworzenia sieci rezerwatów morskich. W Polsce zabiegamy o powołanie pierwszego polskiego rezerwatu morskiego u stóp Kępy Redłowskiej w Zatoce Gdańskiej.
- Wspieramy odpowiedzialne rybołówstwo przybrzeżne, które przegrywa w nierównej konkurencji z ogromnymi statkami przeławiającymi morza i zamieniającymi dno morskie w pustynie. Opublikowaliśmy listę 20 najbardziej niszczycielskich statków-molochów.
- Opublikowaliśmy rankingi supermarketów, w których oceniliśmy ich politykę pozyskiwania ryb, produktów rybnych i owoców morza. Kolejne lata pokazały, że większość sieci detalicznych wprowadza w swoich sklepach pierwsze zmiany.
- Sprzeciwiamy się komercyjnym połowom wielorybów i podejmujemy działania na rzecz całkowitego zakazu polowań na Oceanie Południowym.
|