Mity o odnawialnych źródłach energiiOZE - pytania i odpowiedzi 

DLACZEGO ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?

Czy wiesz, że technologie pozwalające na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE): wiatru, fal morskich, słońca, geotermii czy lokalnie wykorzystywanej biomasy są w stanie zapewnić sześciokrotnie więcej energii niż obecnie wynosi całe jej światowe zużycie?

Dlatego, w obliczu zmian klimatycznych i wyczerpujących się zasobów naturalnych energia odnawialna jest doskonałą alternatywą. To także sposób na wyraźne obniżenie rachunków za prąd, samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne.

SŁONECZNY SCENARIUSZ DLA POLSKI

Zmiana na rynku energii i przechodzenie na OZE jest korzystne dla polskiej gospodarki, a w Polsce istnieją idealne warunki pozyskiwania energii ze słońca, wiatru czy biomasy. Gdyby polski rząd zdecydował się wprowadzić prawo przyjazne dla najmniejszych producentów energii odnawialnej – osób indywidualnych, szkół czy właścicieli mikroprzedsiębiorstw - bezpieczeństwo energetyczne kraju mogłoby bardzo szybko się poprawić, obniżyłyby się rachunki za prąd i znacząco zmniejszyłaby się emisja gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za niekorzystne zmiany klimatyczne. Już w roku 2030 ponad 50% energii elektrycznej moglibyśmy produkować ze źródeł odnawialnych, a dzięki rozwojowi sektora OZE udałoby się stworzyć 100 tysięcy nowych miejsc pracy.
Więcej: Raport [R]ewolucja energetyczna

UWALNIAMY ENERGIĘ!

Greenpeace udowadnia, że już teraz poprzez stawianie mikroelektrowni solarnych i tworzenie sąsiedzkich sieci energetycznych możliwa jest produkcja energii w sposób przyjazny dla ludzi i środowiska. Co już zrobiliśmy?

Zbudowaliśmy mikroelektrownie na szkołach

W 2014 i 2015 roku zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne na budynkach dziesięciu szkół, z których siedem znajduje się na terenach zagrożonych budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (w gminach Gubin i Brody w województwie lubuskim). Szkoły nie od razu mogły w pełni wykorzystać możliwości jakie daje produkcja energii ze słońca. Dopiero jesienią 2016 roku, dzięki nowelizacji ustawy o OZE, szkoły jako pierwsze w Polsce budynki użyteczności publicznej dołączyły do grona prosumentów, czyli jednocześnie producentów i konsumentów energii. Dzięki temu płacą mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie.

Zobacz, jak świętowaliśmy przyłączenie szkół do sieci energetycznej:  

EkoWioska Greenpeace na Przystanku Woodstock

Już od kilku lat Greenpeace jest obecny na Przystanku Woodstock z mikroelektrownią, która produkuje energię elektryczną ze słońca i zasila m.in. ładowarnię, w której uczestnicy festiwalu mogą naładować baterie swoich telefonów. W ten sposób promujemy energię przyjazną ludziom i środowisku.

Zobacz naszą instalację słoneczną na 21. Przystanku Woodstock:

Konkurs "Uwolnij Energię!"

Z okazji 10. urodzin Greenpeace Polska ogłosiliśmy konkurs „Uwolnij Energię”, w którym osoby lub instytucje mogły wygrać mikroelektrownie produkujące energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Jury konkursu wybrało trzy zgłoszenia, którym Greenpeace ufundował i zamontował mikroelektrownie. Zwycięzcami zostali: Schronisko w Korabiewicach, Farma Życia oraz Stowarzyszenie Zielony Żurawlów.

Zobacz nasze wszystkie elektrownie słoneczne na mapie:  

Stworzyliśmy ruch energetyki obywatelskiej

Wraz z innymi organizacjami zainicjowaliśmy ruch “Więcej niż energia”, do którego należy kilkadziesiąt organizacji, samorządów i instytucji. Razem działamy na rzecz rozwoju rozproszonej energetyki obywatelskiej. Badania CBOS z listopada 2014 r. pokazują, że ponad 88 procent Polek i Polaków chciałoby zwiększenia inwestycji w energetykę odnawialną. Wspieramy obywateli w wywalczeniu sobie prawa do opłacalnej produkcji i korzystania z energii.

Dowiedz się więcej o ruchu: