Mity o odnawialnych źródłach energiiOZE - pytania i odpowiedzi 

DLACZEGO ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?

Czy wiesz, że technologie pozwalające na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE): wiatru, fal morskich, słońca, geotermii czy lokalnie wykorzystywanej biomasy są w stanie zapewnić sześciokrotnie więcej energii niż obecnie wynosi całe jej światowe zużycie?

Dlatego, w obliczu zmian klimatycznych i wyczerpujących się zasobów naturalnych energia odnawialna jest doskonałą alternatywą. To także sposób na wyraźne obniżenie rachunków za prąd, samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne.

JAK TO ROBIĄ INNI?

Energetyka oparta na wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych (np. węgla brunatnego), odchodzi do historii. Państwa takie jak Niemcy, Austria, Wielka Brytania czy Irlandia od lat traktują energię ze źródeł odnawialnych priorytetowo. W tych krajach, dzięki rządowym dofinansowaniom, korzystanie z energii słonecznej i innych OZE jest coraz tańsze i bardziej efektywne. OZE to nie tylko panele fotowoltaiczne, popularnie zwane solarami. To także kolektory słoneczne, piece na biomasę czy produkujące prąd wiatraki.

SŁONECZNY SCENARIUSZ DLA POLSKI

W Polsce istnieją idealne warunki pozyskiwania energii ze słońca, wiatru czy biomasy. Gdyby polski rząd zdecydował się wprowadzić prawo przyjazne dla najmniejszych producentów energii odnawialnej – osób indywidualnych, szkół czy właścicieli mikroprzedsiębiorstw - bezpieczeństwo energetyczne kraju mogłoby bardzo szybko się poprawić, obniżyłyby się rachunki za prąd i znacząco zmniejszyłaby się emisja gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za niekorzystne zmiany klimatyczne. Już w roku 2030 ponad 50% energii elektrycznej moglibyśmy produkować ze źródeł odnawialnych, a dzięki rozwojowi sektora OZE udałoby się stworzyć 100 tysięcy nowych miejsc pracy.
Więcej: Raport [R]ewolucja energetyczna

UWALNIAMY ENERGIĘ POLEK I POLAKÓW!

Dlatego Greenpeace Uwalnia energię Polek i Polaków, udowadniając, że już teraz poprzez stawianie mikroelektrowni solarnych i tworzenie sąsiedzkich sieci energetycznych możliwa jest produkcja energii w sposób przyjazny dla ludzi i środowiska. Co dokładnie robimy?

Budujemy mikroelektrownie na szkołach

Budowa instalacji fotowoltaicznej na szkole w Brodach

W okresie od marca do listopada 2014 roku instalujemy panele fotowoltaiczne i małe elektrownie wiatrowe na budynkach ośmiu szkół w rejonie gmin Gubin i Brody (województwo lubuskie) i innych obiektach użyteczności publicznej, na terenach zagrożonych budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (więcej dowiesz się na stronie: www.lancuchludzi.pl).

To pierwsze w Polsce budynki użyteczności publicznej, których użytkownicy staną się tzw. prosumentami, czyli jednocześnie producentami i konsumentami energii. Dzięki temu szkoły będą płacić mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie.

Więcej: fotowoltaika

 

EkoWioska Greenpeace na Festiwalu Przystanek Woodstock

Instalacje artystyczne, strefa chłodu, otwarta dla wszystkich przestrzeń warsztatowa, to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowaliśmy w tym roku dla Woodstokowiczów. W EkoWiosce Greenpeace stanęła mikroelektrownia, która produkowałą energię elektryczną ze słońca. Zasilała między innymi „ładowarnię", w której uczestnicy festiwalu mogli naładować baterie swoich telefonów. W ciągu dnia na bieżąco zasilała 200 urządzeń. Łącznie wyprodukowała energię, która umożliwiłaby naładowanie 20 tysięcy telefonów komórkowych. Z energii słonecznej skorzystały również okoliczne stanowiska NGO.

W ten sposób promowaliśmy energię przyjazną ludziom i środowisku. Tracker, czyli podążające za ruchem słońca urządzenie, na którym zamontowane były panele fotowoltaiczne, stał się rozpoznawalnym elementem krajobrazu Woodstocku.

- Uwalnianie energii i dzielenie się nią daje ogromną satysfakcję. Spora część Woodstockowiczów zapamiętała naszą solarną ładowarnię jako strefę relaksu i ciekawych warsztatów. W EkoWiosce trzymaliśmy się kilku prostych zasad: odżywialiśmy się wegańsko, szanowaliśmy potrzeby innych, używaliśmy biodegradowalych kosmetyków. Dzielenie się energią było jedną z najważniejszych i świetnie się sprawdziło w trudnych warunkach festiwalowych. – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace i szef woodstockowej EkoWioski.

Zobacz, jak uwalnialiśmy energię na Woodstocku:
(a TUTAJ możesz obejrzeć fotorelację)

Konkurs "Uwolnij Energię!"

W tym roku mija 10 lat od kiedy Greenpeace działa w Polsce. Z tej okazji postanowiliśmy podzielić się z Wami tym, co mamy najcenniejsze – czystą i zieloną energią. Zaczynaliśmy w 2004 roku od obrony Doliny Rospudy i od tamtego czasu – z pomocą tysięcy osób takich, jak Ty – nieustannie chronimy różnorodność biologiczną w Polsce i w Arktyce. Jednym z najważniejszych celów naszych działań jest zastępowanie brudnych paliw kopalnych energetyką opartą na energii słońca, wiatru, wody i innych źródeł odnawialnych przyjaznych dla ludzi i środowiska. Chcemy tę energię podarować osobom i instytucjom, które swoimi działaniami sprawiają, że świat jest lepszym miejscem. Weź udział w głosowaniu i zdecyduj z nami, komu przypadnie energia ze słońca, wiatru i innych odnawialnych źródeł energii!