Zamknij okienko

Polska bez atomu

Problem

Węgiel i atom były technologiami XX wieku, natomiast XXI należy do technologii odnawialnych, wspartych działaniami na rzecz ograniczenia zużycia energii oraz inteligentnych sieci energetycznych. W skali globalnej obserwujemy zdecydowany odwrót od energetyki jądrowej. Coraz więcej państw, (jak na przykład Niemcy, Japonia, Szwajcaria, Belgia) odchodzi od tej technologii. Energia jądrowa jest w polskich warunkach inwestycją ekonomicznie nieopłacalną, jej rozwój nie umożliwi nam redukcji gazów cieplarnianych. Wbrew zapewnieniom przemysłu jądrowego, budowa reaktorów właściwie nie przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa energetycznego (planowane przez rząd elektrownie mają zaspokoić jedynie około 6 procent zapotrzebowania na prąd).

Zasadniczym problemem jest również realność budowy pierwszej elektrowni jądrowej z uwagi na jej koszty i niepewność ich oszacowania, na przykład jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa pracy reaktorów oraz utylizacji i składowania.

Rozwiązania

Niemcy produkują obecnie więcej energii dzięki panelom słonecznym niż 6 reaktorów atomowych w Fukushimie. To pokazuje, że można odejść od energetyki jądrowej na rzecz odnawialnej. Polski rząd, podobnie jak niemiecki czy duński, powinien wesprzeć rozwój tych technologii – poprzez zmiany w prawodawstwie i wsparcie z budżetu. Transformacja polskiej energetyki to szansa dla naukowców i ludzi młodych, którzy poszukują stabilnych miejsc pracy opartych na wiedzy lub/i bezpośrednim kontakcie z naturą.

Co robimy?

Wiatrak
  • Dążymy do tego, by Polska pozostała krajem niezależnym od energetyki jądrowej.
  • Współpracujemy z przedstawicielami lokalnych władz i mieszkańcami, którzy są przeciwni budowie elektrowni jądrowej na terytorium ich gmin.

[R]ewolucja energetyczna Węgiel

 

Badanie TNS: Postawy wobec polityki energetycznej

Raport / Publikacja | 19 października, 2015 o 13:12

Briefing: Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa

Raport / Publikacja | 8 października, 2015 o 1:09

Przeprowadzona analiza porównuje dwie alternatywne inwestycje równoważne pod względem nakładów inwestycyjnych, które mogą zostać zrealizowane w polskim sektorze energetycznym w najbliższych latach.

ELEKTROWNIE JĄDROWE W POLSCE I ICH ALTERNATYWA

Raport / Publikacja | 6 października, 2015 o 15:27

„Energetyka jądrowa nie jest odpowiednia dla Polski. Po pierwsze wiążą się z nią coraz liczniejsze ryzyka rosnących kosztów i notorycznie przekraczanych terminów. Cały program jądrowy, opóźniony już o 16 lat, może pochłonąć niebagatelną kwotę 160...

Badanie CBOS - Preferencje Polaków dotyczące przyszłości energetycznej kraju

Raport / Publikacja | 27 listopada, 2014 o 14:50

Do 2010 roku Polacy upatrywali przyszłości polskiej energetyki przede wszystkim w surowcach i źródłach odnawialnych, na drugim miejscu pod względem liczebności plasowali się zwolennicy rozwijania energetyki jądrowej, a najniższą akceptację...

1 - 5 z 13 wyników.