Poradnik prawny - Jak chronić drzewa?

Strona - 3 sierpnia, 2016
Drzewa są niesamowite - i to nie tylko te w lasach naturalnych. Ciągle dowiadujemy się o nich czegoś nowego. Mieszkanie w ich otoczeniu nie tylko poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie i redukuje stres, ale - co ciekawe - dzięki nim czujemy się młodsi i cieszymy się lepszym zdrowiem.

Do takich wniosków między innymi doszli naukowcy z Uniwersytetu w Chicago, którzy analizowali najbliższe otoczenie i wyniki badań medycznych 30 tys. mieszkańców Toronto.

Wiemy nie od dziś, że drzewa dostarczają tlen, filtrują powietrze i są ważną częścią biologii oraz gospodarki wodnej miejskich ekosystemów. Dlaczego więc w ostatnich latach coraz częściej drzewa znikają z naszego otoczenia? Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z 2015 r. wskazał, że na ponad 25 tys. wniosków urzędnicy odmówili wycięcia jedynie 59 drzew. Dwa lata wcześniej NIK stwierdził, że w połowie zbadanych przypadków decyzje o wycince były nierzetelne.

Jeżeli do tych ponurych statystyk dodamy przypadki nielegalnej wycinki i ilość telefonów, które dostajemy w sprawie drzew,  wniosek może być tylko jeden – mamy problem z ochroną drzew. I nie chodzi tutaj o pojedyncze drzewa, które ktoś chce wyciąć u siebie w ogródku. Mówimy o pladze znikających drzew w przestrzeni publicznej. O naszym otoczeniu. Miejscach w okolicy, w których żyjemy i ścieżek, którymi codziennie chodzimy do pracy i na zakupy. Stąd pomysł na poradnik prawny jak chronić drzewa. O jego przygotowanie poprosiliśmy naszych przyjaciół prawników. Mamy nadzieję, że zrobicie z niego dobry użytek.

Zapraszam do lektury, Robert Cyglicki

Pobierz poradnik: Chronimy drzewa

Tematy