Problem wylesiania
Płomienie trawiące ogromne połacie lasów w Montalvao w Portugalii. Do tragedii doszło w marcu 2003 roku. Była to największa narodowa katastrofa Portugalii od dwóch dekad. Zginęło 9 osób, tysiące hektarów lasów o wiele domów zostało bezpowrotnie zniszczonych.
Lasy naturalne niszczone są w zastraszającym tempie. Szacuje się, że co dwie sekundy na całym świecie ginie obszar wielkości boiska do piłki nożnej. Jego wartość przeliczana jest w metrach sześciennych drewna wykorzystywanego do produkcji elementów konstrukcyjnych, mebli a nawet papieru toaletowego.
Wraz z kurczącą się powierzchnią lasów pierwotnych zwiększamy presję m.in. na zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, takie jak tygrysy, niedźwiedzie, czy orangutany, które żeby przetrwać potrzebują dużych obszarów wyjętych poza działalność gospodarczą człowieka.
Pochłaniając dwutlenek węgla i regulując cykle wodne lasy odgrywają olbrzymią rolę w stabilizowaniu ziemskiego klimatu. Proces wylesianie i wypalania lasów odpowiada za osiemnaście procent emisji gazów cieplarnianych.
Wycinanie lasów deszczowych prowadzi także do wyniszczenia plemion i grup etnicznych. Przymusowo wysiedlenia, brak poszanowania własności, to codzienność wielu krajów rozwijających się, gdzie nadal istnieją naturalne ekosystemy leśne. Szacuje się, że przetrwanie sześćdziesięciu milionów ludzi jest bezpośrednio zależne od istnienia lasów pierwotnych.