Problem wylesiania

Płomienie trawiące ogromne połacie lasów w Montalvao w Portugalii. Do tragedii doszło w marcu 2003 roku. Była to największa narodowa katastrofa Portugalii od dwóch dekad. Zginęło 9 osób, tysiące hektarów lasów o wiele domów zostało bezpowrotnie zniszczonych.

Lasy naturalne niszczone są w zastraszającym tempie. Szacuje się, że co dwie sekundy na całym świecie ginie obszar wielkości boiska do piłki nożnej. Jego wartość przeliczana jest w metrach sześciennych drewna wykorzystywanego do produkcji elementów konstrukcyjnych, mebli a nawet papieru toaletowego.

Wraz z kurczącą się powierzchnią lasów pierwotnych zwiększamy presję m.in. na zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, takie jak tygrysy, niedźwiedzie, czy orangutany, które żeby przetrwać potrzebują dużych obszarów wyjętych poza działalność gospodarczą człowieka.

Pochłaniając dwutlenek węgla i regulując cykle wodne lasy odgrywają olbrzymią rolę w stabilizowaniu ziemskiego klimatu. Proces wylesianie i wypalania lasów odpowiada za osiemnaście procent emisji gazów cieplarnianych.

Wycinanie lasów deszczowych prowadzi także do wyniszczenia plemion i grup etnicznych. Przymusowo wysiedlenia, brak poszanowania własności, to codzienność wielu krajów rozwijających się, gdzie nadal istnieją naturalne ekosystemy leśne. Szacuje się, że przetrwanie sześćdziesięciu milionów ludzi jest bezpośrednio zależne od istnienia lasów pierwotnych.

 

 

Stanowisko i apel Greenpeace w sprawie rządowego projektu zmiany ustawy o lasach

Informacja prasowa | 17 stycznia, 2014 o 9:16

Lasy znajdujące się pod zarządem Lasów Państwowych zajmują około jedną czwartą powierzchni Polski. Dostarczają nie tylko cennego surowca, ale także produkują tlen, poprawiają jakość powietrza, zapobiegają erozji gleby, regulują stosunki wodne, są...

Zapraszamy na II Festiwal 5Rytmów "Tańcząc dla Ziemi"

Informacja prasowa | 2 października, 2012 o 18:13

Taniec 5Rytmów to niezwykle prosta i energetyczna forma ruchu, pozwalająca odkryć swój niepowtarzalny taniec. Dochód z tegorocznego festiwalu zostanie przekazany na ratowanie Puszczy Białowieskiej.

Zagrożenie chwilowo oddala się od Amazonii. Głosowanie nad nową ustawą o lasach...

Informacja prasowa | 20 grudnia, 2011 o 10:07

Brazylijski Senat kolejny raz odłożył głosowanie nad nową ustawą o lasach (Codigo Florestal). Dokument, którego przyjęcie może mieć dla Amazonii katastrofalne skutki, nie zostanie więc skierowany do dysponującej prawem weta prezydent Rousseff.

Białowieża - pierwszy test nowego Ministra Środowiska

Informacja prasowa | 19 grudnia, 2011 o 12:40

Przed nowym Ministrem Środowiska pierwsze poważne zadanie. To od jego decyzji zależeć będzie przyszłość Puszczy Białowieskiej.

Brazylijski Senat przyjmuje szkodliwą Ustawę o Lasach. Weto prezydent Rousseff...

Informacja prasowa | 8 grudnia, 2011 o 23:10

Greenpeace zdecydowanie potępił głosowanie brazylijskiego senatu za przyjęciem nowej Ustawy o Lasach (Codigo Florestal). Nowelizacja zapowiadana jako środek ochrony lasów została tak silnie zmieniona, że nie jest już niczym innym, jak...

1 - 5 z 26 wyników.