Rozwiązanie

Zasoby lasów naturalnych kurczą się na naszej planecie w zastraszającym tempie. Dzieje się tak za sprawą przemysłowego wyrębu drzew, rozwoju monokulturowych plantacji, wielkoprzemysłowych ferm zwierząt i obserwowanych zmian klimatu. Mamy niewiele czasu żeby uratować płuca naszej planety.Obszary chronione

Obecnie jedynie osiem proc. lasów naturalnych na całym świecie jest objęte ścisłą ochroną. Na pozostałych obszarach może być prowadzona gospodarka leśna, która często wiąże się z nielegalnym i niszczycielskim trzebieniem lasów. Aby temu zapobiec należy stworzyć globalną sieć lasów naturalnych chronionych w oparciu o międzynarodowe mechanizmy finansowe. Zanim dojdziemy do tego momentu, potrzebne jest wprowadzenie natychmiastowego moratorium na wyrąb lasów pierwotnych.

Zaangażowanie rządów

Tylko rządzący politycy mogą zapewnić odpowiednie rozwiązania legislacyjne służące ochronie lasów pierwotnych. Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy żeby ich do tego przekonać. Jednym z najbardziej pilnych działań, które możemy podjąć w Europie jest powstrzymanie importu surowca pochodzącego z obszarów nieobjętych kontrolą i odpowiednimi standardami gospodarki leśnej. Byłby to zrozumiały sygnał dla przemysłu drzewnego, który czerpie zyski z niszczenia zielonych płuc naszej planety. 

Odpowiedzialny biznes 

 Zarówno poszczególne firmy, jak i cały przemysł drzewny mogą odegrać ważną rolę w ochronie oraz zarządzaniu zasobami lasów pierwotnych. Kontraktowanie papieru i drewna pozyskiwanych w sposób społecznie i środowiskowo odpowiedzialny ograniczy znacząco proces wylesiania. 

Zasada odpowiedzialności dotyczy również branży spożywczej, która czerpie zyski z wielkoprzemysłowych plantacji. Zarówno producenci, jak i sprzedawcy powinni upewnić się żeby ich soja, czy też olej palmowy nie pochodzą z terenów świeżo wylesionych pod ich uprawę.

 

 

 

 

Stanowisko i apel Greenpeace w sprawie rządowego projektu zmiany ustawy o lasach

Informacja prasowa | 17 stycznia, 2014 o 9:16

Lasy znajdujące się pod zarządem Lasów Państwowych zajmują około jedną czwartą powierzchni Polski. Dostarczają nie tylko cennego surowca, ale także produkują tlen, poprawiają jakość powietrza, zapobiegają erozji gleby, regulują stosunki wodne, są...

Zapraszamy na II Festiwal 5Rytmów "Tańcząc dla Ziemi"

Informacja prasowa | 2 października, 2012 o 18:13

Taniec 5Rytmów to niezwykle prosta i energetyczna forma ruchu, pozwalająca odkryć swój niepowtarzalny taniec. Dochód z tegorocznego festiwalu zostanie przekazany na ratowanie Puszczy Białowieskiej.

Zagrożenie chwilowo oddala się od Amazonii. Głosowanie nad nową ustawą o lasach...

Informacja prasowa | 20 grudnia, 2011 o 10:07

Brazylijski Senat kolejny raz odłożył głosowanie nad nową ustawą o lasach (Codigo Florestal). Dokument, którego przyjęcie może mieć dla Amazonii katastrofalne skutki, nie zostanie więc skierowany do dysponującej prawem weta prezydent Rousseff.

Białowieża - pierwszy test nowego Ministra Środowiska

Informacja prasowa | 19 grudnia, 2011 o 12:40

Przed nowym Ministrem Środowiska pierwsze poważne zadanie. To od jego decyzji zależeć będzie przyszłość Puszczy Białowieskiej.

Brazylijski Senat przyjmuje szkodliwą Ustawę o Lasach. Weto prezydent Rousseff...

Informacja prasowa | 8 grudnia, 2011 o 23:10

Greenpeace zdecydowanie potępił głosowanie brazylijskiego senatu za przyjęciem nowej Ustawy o Lasach (Codigo Florestal). Nowelizacja zapowiadana jako środek ochrony lasów została tak silnie zmieniona, że nie jest już niczym innym, jak...

1 - 5 z 26 wyników.