Ratujemy Arktykę

Problemy

Arktyka jest jednym z ostatnich dzikich miejsc na Ziemi. To wyjątkowy i niezwykle wrażliwy ekosystem, a także naturalny termostat naszej planety, którego rozregulowanie wywoła katastrofalne w skutkach zmiany klimatu. Niestety, jest to także obszar międzypaństwowych rozgrywek, za którymi stoją potężne interesy koncernów paliwowych.

Status prawny Arktyki nie jest oczywisty. Rejony leżące ponad 200 mil morskich od wybrzeży krajów arktycznych są uznawane za obszar wód międzynarodowych i międzynarodowego dna morskiego. Kraje arktyczne roszczą sobie jednak do niego prawa twierdząc, że to ich terytorium. Otwierają w ten sposób drzwi koncernom paliwowym, które za wszelką cenę chcą rozpocząć odwierty i wydobycie ropy w Arktyce. Ekstremalnie niskie temperatury, zagrożenie ze strony przepływających gór lodowych, słaba widoczność i odległość od siedzib ludzkich ogromnie zwiększa ryzyko katastrofy ekologicznej, która zniszczy unikalny ekosystem Arktyki i zależne od niego lokalne społeczności.

Rozwiązania

Mapa proponowanego rezerwatu

 

 Zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi na Ziemi, by podpisali się pod petycją dotyczącą powołania Arktycznego Rezerwatu Przyrody. To właśnie dzięki wsparciu indywidualnych osób i międzynarodowej presji możemy zapobiec ewentualnej katastrofie ekologicznej oraz eskalacji potencjalnego konfliktu o zasoby Arktyki - strona z petycją: www.uratujarktyke.pl

Raz już nam się to udało. Dzięki wieloletniej kampanii wprowadzono międzynarodowy zakaz prowadzenia działalności przemysłowej w Antarktyce. Teraz przyszedł czas na Arktykę. Zebrane pod petycją podpisy przekażemy światowym przywódcom z Organizacji Narodów Zjednoczonych, nakłaniając ich do podjęcia działań na rzecz utworzenia Arktycznego Rezerwatu Przyrody.

Co robimy?

Arktyka
  • Mobilizujemy międzynarodową społeczność do podejmowania działań na rzecz ochrony Arktyki, w tym powołania Arktycznego Rezerwatu Przyrody.
  • Na całym świecie prowadzimy akcje przeciw planowanym przez Shell i Gazprom odwiertom w Arktyce.
  • Wspieramy badania naukowe, które przybliżają opinii publicznej ten wrażliwy i unikalny ekosystem oraz znaczenie pokrywy lodowej Arktyki dla ziemskiego klimatu.

 

Historyczny pozew w sprawie wydobycia ropy w Arktyce

Informacja prasowa | 18 października, 2016 o 17:18

18 października 2016 został złożony historyczny pozew przeciwko norweskiemu rządowi za przyznanie firmom paliwowym licencji na nowe odwierty ropy w Arktyce, na Morzu Barentsa. Powodzi - Greenpeace Nordic i organizacja Nature and Youth – uważają,...

Shell wycofuje się z odwiertów w Arktyce!

Informacja prasowa | 28 września, 2015 o 12:56

Lata prób wydobycia arktycznej ropy kosztowały firmę Shell 7 miliardów dolarów. Na szczęście koncern właśnie uznał, że zasoby nie są wystarczająco duże, by po nie sięgać i ogłosił, że wycofuje się z odwiertów.

Rotterdam: Blokada transportu ropy z Arktyki. W akcji biorą udział Polacy

Informacja prasowa | 1 maja, 2014 o 12:39

Grupa 80 aktywistów i aktywistek Greenpeace oraz flagowy statek Greenpeace Rainbow Warrior wzięli udział w akcji powstrzymania tankowca Mikhail Ulyanov przed rozładunkiem pierwszego transportu arktycznej ropy pochodzącej z platformy należącej do...

Pierwszy transport arktycznej ropy z platformy Prirazłomnaja

Informacja prasowa | 18 kwietnia, 2014 o 16:36

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dzisiaj, że państwowa firma energetyczna Gazprom jest gotowa do wysłania do Europy pierwszego transportu ropy pochodzącej z morskich obszarów Arktyki. Ropa jest transportowana rosyjskim tankowcem Mikhail...

1 - 4 z 52 wyników.