Sprzeciwiamy się uprawom GMO

GMO, czyli organizmy zmodyfikowane genetycznie, to organizmy, które samoistnie nigdy nie pojawiłyby się w naturze. W ten sposób powstają rośliny z genami zwierząt, bakterii, czy wirusów, np. pomidor z materiałem genetycznym flądry, skonstruowany z zamiarem uodpornienia go na zimno. 

Jak dotąd nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań nad bezpieczeństwem roślin modyfikowanych genetycznie, a większość dostępnych danych opiera się na krótkoterminowych badaniach przeprowadzanych przez lub na zlecenie przemysłu biotechnologicznego, który forsując nowe produkty, pomimo ogólnoświatowego społecznego sprzeciwu wobec GMO, zmusza konsumentów do uczestnictwa w gigantycznym, niekontrolowanym eksperymencie.

Doświadczeniu temu poddawane jest także środowisko naturalne. GMO krzyżuje się w nim z naturalnymi odpowiednikami. Jednak w przeciwieństwie do skażeń chemicznych, które z biegiem lat można usunąć ze środowiska, większość GMO będzie się w nim rozprzestrzeniać bez końca, zagrażając bioróżnorodności. Różnorodność biologiczna musi być chroniona i szanowana jako globalne dziedzictwo ludzkości. Jest jednym z fundamentalnych warunków przetrwania naszego świata. Zdaniem ONZ to właśnie od bioróżnorodności, nie zaś od GMO, zależy i zależeć będzie wyżywienie rosnącej populacji ludzkiej. Wbrew deklaracjom przemysłu biotechnologicznego GMO nie stanowi rozwiązania problemu głodu, ponieważ, jak twierdzi Jacques Diouf – były dyrektor FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), na świecie problem ten nie jest spowodowany brakiem żywności, lecz jej niewłaściwą dystrybucją. Uprawy roślin transgenicznych to zabieg niepotrzebny nikomu, poza koncernami przemysłowymi. Greenpeace sprzeciwia się wprowadzaniu wszelkiego typu patentów na rośliny, zwierzęta i ludzi, a także patentów na ich materiał genetyczny. Życie nie jest towarem przemysłowym.

Pobierz raportPrzeczytaj raport:

"Dwadzieścia lat niepowodzeń.
Dlaczego uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie
nie spełniały pokładanych w nich nadziei?"

 

 

Warto zobaczyć:

Monsanto - GMO

Aktorzy i muzycy o GMO

Ośmiornica Monsanto

Ziemniak GMO

Ziarna prawdy

Więcej filmów:

 

KE bez poparcia rządów państw członkowskich dla GMO

Informacja prasowa | 27 stycznia, 2017 o 15:50

W dzisiejszym głosowaniu przedstawiciele państw członkowskich nie poparli propozycji Komisji Europejskiej w sprawie dopuszczenia do uprawy w UE dwóch nowych odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy 1507 koncernu DuPont Pioneer i kukurydzy Bt11...

Greenpeace odpowiada na list noblistów w sprawie „złotego” ryżu

Informacja prasowa | 1 lipca, 2016 o 11:37

Greenpeace nie blokuje genetycznie zmodyfikowanego ryżu – produkt ten nie jest dostępny na rynku, gdyż nie spełnił pokładanych w nim nadziei – to odpowiedź ekologów na oskarżenia ponad setki noblistów. Greenpeace podkreśla, że istnieją inne...

Już 17 państw UE powiedziało Komisji Europejskiej „nie” dla upraw GMO

Informacja prasowa | 5 października, 2015 o 12:32

Państwa UE odrzucają liberalną postawę Komisji Europejskiej wobec upraw GMO. Już siedemnaście krajów i cztery regiony (z dwóch państw) rozpoczęło proces wprowadzania zakazów upraw GMO na swoim terytorium w oparciu o klauzulę opt-out.

Jean-Claude Juncker łamie obietnicę demokratyzacji unijnych przepisów dotyczących GMO

Informacja prasowa | 22 kwietnia, 2015 o 11:46

Komisja Europejska opublikowała dziś propozycję zmian w zapisach dotyczących zasad importu do UE genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO). Niestety projekt nie zmienia zasad zatwierdzania GMO. Komisja wciąż będzie upoważniona do zatwierdzania...

Parlament Europejski przyjął nowe prawo umożliwiające zakazanie upraw GMO

Informacja prasowa | 13 stycznia, 2015 o 18:43

13 stycznia Parlament Europejski przyjął nowe prawo mające umożliwić państwom członkowskim zakazanie upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie.

1 - 5 z 75 wyników.

Tagi