Zamknij okienko

Aktywiści Greenpeace rozpoczęli 5. dzień blokady w Nadleśnictwie Białowieża

Informacja prasowa - 4 września, 2017
Aktywiści Greenpeace z kilkunastu państw powrócili do nadleśnictwa Białowieża, by kontynuować blokadę wywozu drewna z cennego, ponadstuletniego fragmentu lasu w obszarze chronionym UNESCO. Tym samym rozpoczęli 5. dzień blokady, która rozpoczęła się we wtorek 29 sierpnia i została zawieszona na czas weekendu, gdy nie są prowadzone prace leśne.

4 września 2017

Protest rozpoczął się o świcie w nadleśnictwie Białowieża. Aktywiści utworzyli na drodze leśnej dwie zapory z rozwieszonych w poprzek drogi bannerów z hasłem „Ta wycinka jest nielegalna. Cała Puszcza parkiem narodowym". Każda brama składa się również ze specjalnej, podwieszanej platformy, która uniemożliwiają wjazd ciężarówkom, chcącym przyjechać po drewno. W ten sposób aktywiści domagają się przestrzegania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE: nie wycinania i nie wywożenia drzew z Puszczy, które powinny w niej zostać do naturalnego rozkładu. Aktywiści ponawiają też swój apel o powołanie specjalnej komisji ds. bezpieczeństwa publicznego na terenie Puszczy Białowieskiej z udziałem ekspertów wszystkich zainteresowanych stron.

– Pod pretekstem bezpieczeństwa wycinane i wywożone są drzewa z najstarszych fragmentów Puszczy. Tymczasem drzewa, które stwarzają realne zagrożenie, często są pozostawiane. Dlatego aktywiści z całej Europy przyjechali zaprotestować przeciwko niszczeniu naszego wspólnego dziedzictwa i domagać się jego ochrony, a także utworzenia specjalnej komisji ds. bezpieczeństwa na terenie Puszczy – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Aby Puszcza była naprawdę chroniona i nie dochodziło do nadużyć i wykorzystywania kwestii bezpieczeństwa jako pretekstu do wycinki, aktywiści Greenpeace domagają się:

  • przestrzegania prawa unijnego i natychmiastowego wstrzymania wywózki drewna, które pochodzi z najstarszych fragmentów Puszczy i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000,
  • powołania komisji ds. bezpieczeństwa publicznego, w której skład wejdą eksperci reprezentujący wszystkie zainteresowane strony
  • powalania drzew, które mogą zagrażać bezpieczeństwu w najstarszych fragmentach Puszczy w sposób naśladujący działania sił natury i pozostawiania ich na miejscu do naturalnego rozkładu.

Ekolodzy w ostatnich tygodniach zebrali dowody na łamanie tymczasowego zakazu Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ochrony najcenniejszych fragmentów Puszczy Białowieskiej. Dzisiejszą akcją uniemożliwiają wywożenie z tych obszarów drewna, które powinno pozostać w lesie do jego naturalnego rozkładu. Podczas przeprowadzonych w dniach 12-21 sierpnia wizji lokalnych stwierdzono naruszenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE na 16 z 30 powierzchni leśnych objętych wycinką po 27 lipca.

WSPIERAJ WALKĘ  O PUSZCZĘ

Tematy