Członkowie organizacji społecznych niewpuszczeni do Polski na szczyt klimatyczny

Informacja prasowa - 8 grudnia, 2018
Organizacja Climate Action Network (CAN) i jej partnerzy z dużym zaniepokojeniem przyjęli informację, że polskie władze odmówiły wjazdu na teren kraju co najmniej dwanaściorgu przedstawicieli organizacji społecznych. Przynajmniej część z nich została deportowana. Osoby te miały wziąć udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Jeszcze przed szczytem, polskie władze podejmowały decyzje i uchwalały specustawy, które zdaniem wielu organizacji zajmujących się prawami człowieka, odbiegały od standardów przyjętych w krajach, które szanują wolności obywatelskie.

- Bardzo niepokoi nas to, że nie chodzi tu o pojedyncze przypadki, ale o całą serię. To sprawia, że sprawa jest niezwykle poważna - powiedział dr Stephan Singer, pełniący obowiązki szefa CAN, organizacji zrzeszającej ponad 1300 podmiotów w ponad 120 krajach, która działa na rzecz klimatu i bierze udział w negocjacjach klimatycznych ONZ.  - Społeczeństwo obywatelskie ma zagwarantowane prawo do udziału w negocjacjach, co jest niezbędne, żeby nasze starania na rzecz porozumienia miały sens - dodał Singer.

Na szczególną rolę gospodarza szczytu klimatycznego zwraca uwagę Greenpeace.

- Na Polskę, jako na gospodarza najważniejszego od czasu Porozumienia Paryskiego szczytu klimatycznego, zwrócone są oczy całego świata, a pytanie które trzeba sobie zadać brzmi: co nasz kraj z tym zrobi? Czy wsłucha się głosy tych, którzy domagają się działań, czy może jednak zagłuszy je i nie pozwoli im wybrzmieć z pełną siłą? - powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

Uwagę przedstawicieli organizacji pozarządowych przykuwa także fakt, że uzasadnienia decyzji administracyjnych o niewpuszczeniu i deportowaniu osób są nieprzekonujące.

- Z całą mocą potępiamy decyzje o niewpuszczeniu do Polski i deportacji naszych kolegów i koleżanek którzy przyjechali na COP24. Jeśli dobrze rozumiemy przyczyny, chodzi o “zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”. Ci ludzie, pracownicy i pracowniczki organizacji, a także wolontariusze i wolontariuszki działają na rzecz walki z kryzysem klimatycznym w ramach kampanii na rzecz zrównoważonych rozwiązań - powiedziała May Boeve, dyrektorka wykonawcza organizacji 350.org.

- Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno krajowego, jak i międzynarodowego jest bierność w walce z kryzysem klimatycznym, a także brak niezbędnych działań, by paliwa kopalne zostały pod ziemią - dodała Boeve.

___

Oświadczenie podpisały następujące organizacje:

 

350.org
Greenpeace
CAN Europe
CAN EECCA
Protect the Planet
Demand Climate Justice
SustainUS
Thanks Grassroots Global Justice Alliance
The Indigenous Environmental Network
Climate Justice Alliance
Attac
The Just Transition Alliance
Oil Change International
11.11.11
Ukrainian Climate Network
Carre Geo & Environnement
Green Network
INFORSE

Tekst stanowi skróconą wersję oświadczenia Climate Action Network, dostępnego tutaj: http://www.climatenetwork.org/press-release/civil-society-representatives-denied-entry-poland-participate-climate-talks