Kolejna blokada wycinki

30 maja aktywiści Greenpeace i Dzikiej Polski rozpoczęli drugą w ciągu tygodnia blokadę trwającej w Puszczy Białowieskiej wycinki. Kilkunastu aktywistów zablokowało pracę ciężkiego sprzętu leśnego i rozwinęło bannery z hasłami wzywającymi do zaprzestania wycinki. Tym razem protest ma zwrócić uwagę na wycinki trwające w okresie lęgowym, które w polskich lasach umożliwia tzw. LexSzyszko – jeden z bannerów apeluje „Nie tnijcie w okresie lęgowym!”.

Aktywiści ekologiczni po raz drugi w ciągu niespełna tygodnia decydowali się na pokojową blokadę pracy ciężkiego sprzętu wycinającego Puszczę Białowieską (przeczytaj o poprzedniej blokadzie). Tym razem w Nadleśnictwie Browsk kilkunastu z nich zablokowało własnym ciałem pracę tzw. harwestera, czyli ciężkiego sprzętu umożliwiającego masowy wyrąb drzew. Tym razem akcja zwraca uwagę na kwestie prowadzenia wycinek w trakcie okresu lęgowego ptaków. Miejsce, w którym zatrzymano wycinkę bezpośrednio sąsiaduje z rewirami rzadkich gatunków ptaków, w tym dzięcioła białogrzbietego i sóweczki.

– Okres lęgowy to szczególny czas, w którym ptaki potrzebują spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Wycinanie i rozjeżdżanie okolicy ich gniazd ciężkim sprzętem, na co pozwoliła nowelizacja ustawy o lasach w ramach tzw. LexSzyszko, to zwykłe draństwo – powiedział Robert Cyglicki, Greenpeace. – Wyłączenie gospodarki leśnej z reżimu ochrony gatunkowej jest niezgodne z prawem unijnymi,  do którego przestrzegania zobowiązaliśmy przystępując do Unii Europejskiej.

Przy okazji LexSzyszko na początku roku, resort środowiska ustawowo zadekretował, że gospodarka leśna nie narusza przepisów o ochronie przyrody, a w szczególności o ochronie gatunkowej. Otworzono tym samym furtkę do prowadzenia wyrębów w okresie lęgowym ptaków. Prowadzona obecnie w Puszczy Białowieskiej wycinka starych drzew, które zastępowane są uprawami leśnymi, zakłóca spokój lęgowy ptaków ściśle związanych z zamierającymi świerkami. Wśród nich jest najmniejsza polska sowa – sóweczka – i najrzadszy z naszych dzięciołów – dzięcioł trójpalczasty.

Zdjęcia dostępne tutaj.

Nie tnijcie w okresie lęgowym