Stanowisko Greenpeace w sprawie zakazu uprawy kukurydzy MON 810

Informacja prasowa - 26 października, 2009
Celem ostatnich akcji Greenpeace było nakłonienie do wprowadzenia przez rząd zakazu wysiewu na terenie Polski kukurydzy transgenicznej MON 810. Nasza organizacja nie postuluje wprowadzenia zakazu uprawy wszystkich roślin transgenicznych. Zdajemy sobie sprawę, że przepis taki, jako niezgodny z litera prawa UE, byłby niemożliwy do wprowadzenia.

Kilkunastu aktywistów Greenpeace z 4 europejskich krajów (Polska, Węgry, Niemcy i Szwajcaria) wspięło się na budynek Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie

Unijna dyrektywa 2001/18 w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie zawiera klauzule bezpieczeństwa, która  przewiduje, że państwo członkowskie Unii ma prawo wprowadzenia zakazu stosowania danej odmiany rośliny transgenicznej. Może się to stać w przypadku uzyskania wyników wskazujących na niekorzystne oddziaływanie tego organizmu i jego zagrożenie dla zdrowia ludzi lub środowiska. Istnieje więc regulacja prawna umożliwiająca polskiemu rządowi wprowadzenie zakazu upraw transgenicznej kukurydzy MON 810 w Polsce.

W maju br. Greenpeace przekazał polskiemu rządowi wyniki badań naukowych, wykonanych na przestrzeni ostatnich 11 lat, wskazujące na zagrożenie ze strony genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810. Informacje to mogą stać się podstawą do wprowadzenia zakazu uprawy kukurydzy MON 810 w Polsce.

Doceniamy fakt, że polski rząd zakończyl prace nad projektem ustawy o GMO. Zdajemy sobie jednak sprawę, że mimo zastosowania w niej ograniczeń (np. stref wolnych od GMO) nie gwarantuje ona ochrony naszego kraju przed skażeniem tradycyjnych upraw przez odmiany transgeniczne.

<script type="text/javascri