"I love puszcza" - Greenpeace na dachu Ministerstwa Środowiska. Zapraszamy do Zielonego Miasteczka!

Informacja prasowa - 10 sierpnia, 2010
Aktywiści Greenpeace z kilku europejskich krajów weszli dziś rano na dach Ministerstwa Środowiska w Warszawie i rozwiesili transparent z wielkim sercem i hasłem "I love Puszcza".

Greenpeace na Ministerstwie Środowiska

Ekolodzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na pogarszający się stan ochrony Puszczy Białowieskiej - polskiego skarbu narodowego i światowego dziedzictwa. Ponowili  także swój  apel do ministra środowiska o ograniczenie wycinki drzew oraz poszerzenie parku narodowego na całość Puszczy. Jednocześnie przed Ministerstwem Środowiska powstaje "zielone miasteczko", do którego Greenpeace serdecznie zaprasza wszystkich, którym bliska jest idea ochrony Puszczy Białowieskiej. W miasteczku przewidziano gry i zabawy dla dzieci, koncerty i pokazy tańca z ogniem.

"Oczekujemy, że minister zatrzyma wycinkę do czasu sporządzenia nowych planów urządzenia lasu i uwzględni w nich ograniczenie wyrębu drzew do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom oraz wprowadzi zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Cały czas otwarta pozostaje także kwestia poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego", mówi Robert Cyglicki, dyrektor polskiego Greenpeace.

Ekolodzy już od lat apelują o objęcie Puszczy Białowieskiej szczególną ochroną. Niestety Białowieski Park Narodowy ciągle obejmuje jedynie 17% powierzchni Puszczy. W ubiegłym roku ówczesny minister środowiska prof. Maciej Nowicki  podjął działania zmierzające do rozszerzenia BPN na 50% terenu Puszczy. Był to ruch, na który ekolodzy i naukowcy czekali od dawna. Niestety obecny minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, po negocjacjach z lokalnymi władzami, zredukował ten plan i forsuje poszerzenie parku do ok. 35% obszaru Puszczy. Niestety plan ten zakłada rozszerzenie o tereny będące już pod ochroną w formie rezerwatów, więc niewiele zmieni w praktyce.

"Ten pomysł to mydlenie oczu, które ma pokazać opinii publicznej jak sprawnie działa Ministerstwo Środowiska. Jeśli tak ma wyglądać poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego to lepiej w ogóle tego nie robić i przeznaczyć pieniądze na inne formy ochrony. Choćby ograniczenie wycinki do ilości niezbędnych lokalnym mieszkańcom czy zaprzestanie wycinki w okresie lęgowym ptaków", dodaje Cyglicki.

Na konferencji prasowej w ubiegłą środę ekolodzy z Greenpeace, WWF Polska, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot poinformowali o łamaniu dyrektyw unijnych przez Lasy Państwowe i niszczeniu siedlisk rzadkich porostów oraz środowiska życia unikalnych gatunków ptaków, jak np. Dzięcioł Białogrzbiety. W związku z tym, ekolodzy przedstawili Komisji Europejskiej nowe dowody w tej sprawie licząc, że w związku z brakiem działań polskich władz, w zażegnaniu problemu pomoże Bruksela.

Bedziemy kontynuować protest aż do uzyskania publicznej deklaracji ministra Kraszewskiego o spełnieniu ich postulatów.

 

I love Puszcza!

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyrazić swoje poparcie dla idei zwiększenia ochrony Puszczy Białowieskiej do odwiedzenia nas w Zielonym Miasteczku, które zorganizowaliśmy w parku przed Ministerstwem Środowiska w Warszawie. Dla odwiedzających dorosłych i dzieci mamy kilka drobnych atrakcji. Oto one:

12 sierpnia (czwartek):

- 16.00 Inicjatywa "Jedzenie zamiast bomb" przygotuje wegetariański posiłek dla wszystkich obozowiczów i gości
- 17.00 Grupa "Samba dla pokoju" zagra na bębnach koncert "Samba dla Puszczy"
- Po 18.00 Koncerty Roberta Brylewskiego i Jacka Kleyffa
- Po zmroku pokaz tańca z ogniem

Codziennie (od teraz):

- Po zmroku kino plenerowe, w którym będziemy pokazywać filmy o tematyce ekologicznej
- Wielkie  puzzle dla dzieci z rysunkiem Puszczy Białowieskiej
- Możliwość zrobienia zdjęcia/portretu w planszy pokazującej ekologa broniącego drzewa
- Kącik relaksacyjny - leżaki, hamaki
- Kącik z książkami o tematyce ekologicznej
- Możliwość zrobienia znaczka/przypinki "I love Puszcza" do przypięcia na ubranie
- Kącik rysowniczy dla dzieci
- Huśtawki dla dzieci
- Malowanie twarzy
- Możliwość zrobienia sobie koszulki "I love Puszcza"

 

Przeczytaj Raport Greenpeace

Naukowcy ostrzegają, że chronione skrawki Puszczy nie wystarczą żeby zachować jej unikatowy charakter i zabezpieczyć ciągłość naturalnych procesów ekologicznych.

Tematy