Przełom w sprawie Puszczy Białowieskiej

Informacja prasowa - 19 maja, 2012
Minister Środowiska publicznie ogłosił plan objęcia skuteczną ochroną Puszczy Białowieskiej. Tym samym wdrożone mają zostać wytyczne opracowane przez zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Tomasza Wesołowskiego. Dotyczą one przede wszystkim tych terenów, które do tej pory objęte były planami wycinki. Czekamy na wgląd do pisemnych decyzji.

„W najbliższych dniach przekonamy się, czy minister Korolec dotrzyma danego słowa. Jeżeli stare, stuletnie drzewostany przestaną być w Puszczy wycinane i nie będzie cięć sanitarnych prowadzonych dotychczas pod pretekstem walki z kornikiem drukarzem, to będzie to historyczny przełom” – powiedział Robert Cyglicki z Greenpeace w Polsce. 

Wstrzymujemy oddech w oczekiwaniu na wgląd do odpowiednich decyzji i dokumentów. Wszyscy mamy nadzieję, że ewentualne niedopowiedzenia nie staną się pretekstem do zaniechań ministerstwa i leśników w kwestii ochrony tego wyjątkowego lasu. 

W najbliższych dniach do Warszawy przyjeżdżają przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy będą oceniać na ile Polska wywiązuje się z ochrony cennych dla Wspólnoty Europejskiej siedlisk roślin i gatunków zwierząt. Jedna z analizowanych ekspertyz pokazuje, że prowadzona do tej pory gospodarka leśna na terenie Puszczy Białowieskiej miała negatywny wpływ na populację dzięcioła białogrzbietego. Gatunek ten jest rodzajem papierka lakmusowego pokazującego kondycję leśnych ekosystemów. 

W 2010 roku Greenpeace opublikował raport na temat gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. W ten sposób przyłączył się do kampanii prowadzonej od wielu lat przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Już w pierwszym roku zintensyfikowanych działań uzyskaliśmy zapewnienie od międzynarodowych firm, że nie będą kupować drewna pochodzącego z terenu Puszczy Białowieskiej, a ówczesny Minister Środowiska nakazał redukcję wycinanych drzew o 40%. W kolejnym roku kampanii, w ramach trzydniowej akcji na budynku Ministerstwa Środowiska, wynegocjowaliśmy dalsze zmniejszenie pozyskania drewna na terenie Puszczy Białowieskiej oraz wyprowadzenie wycinki poza tereny cenne przyrodniczo. Szybko okazało się, że tym co cenne dla przyrodników nie koniecznie jest zgodne z praktyką leśną, co skutkowało dalszą wycinką na obszarach starych puszczańskich drzewostanów. Problem ten nagłośniono podczas trwających dwa tygodnie patroli naszych aktywistów na terenie Puszczy Białowieskiej w 2011 r.  Tematem od kilku lat interesowała się też Komisja Europejska, która otrzymała szereg ważnych dokumentów potwierdzających konieczność wzmocnienia ochrony Puszczy Białowieskiej. Do kolejnego spotkania przedstawicieli Komisji Europejskiej z przedstawicielami organizacji pozarządowych ma dojść w przyszłym tygodniu.

Tematy