Zamknij okienko

Greenpeace żąda natychmiastowego zamknięcia hałdy w Wiślince i jej rekultywacji

Informacja prasowa - 25 kwietnia, 2007
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 kwietnia w Gdańsku, Greenpeace ogłosił raport omawiający toksyczne oddziaływanie GZNF "Fosfory" oraz hałdy w Wiślince. Raport przedstawia też żądania organizacji wobec dyrekcji Zakładów.

Hałda fosfogipsu w Wiślince

Hałda fosfogipsu w Wiślince

Nasza organizacja przytacza w raporcie statystyki, które wskazują, że zachorowalność na nowotwory w Trójmieście jest dwa razy wyższa od średniej krajowej, a w gminie, w której znajduje się hałda - nawet trzy razy wyższa. W raporcie przytoczyliśmy też wyniki wielu badań, które jednoznacznie dowodzą, że składowisko i fabryka w Gdańsku emitują toksyczne substancje.

Od 35 lat hałda w Wiślince i same Zakłady zatruwają ludzi i środowisko. Do tej pory dyrekcja "Fosforów" i lokalne władze nie podjęły zdecydowanych działań, by to się skończyło. Dalsze lekceważenie tego problemu i zdrowia mieszkańców jest niedopuszczalne. - powiedział Łukasz Supergan, koordynator kampanii toksycznej Greenpeace.

Konferencja ekologów odbyła się dzień po spotkaniu przedstawicieli GZNF "Fosfory" z wicewojewodą pomorskim, po którym ogłoszono dalsze plany w sprawie składowiska. Zapowiedziano, że fosfogips będzie na nie zrzucany do 2009 roku. W tym samym roku planowane jest "zazielenienie hałdy".

Dyrekcja "Fosforów" nie przedstawiła żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących zabezpieczenia hałdy. Nadal gra na zwłokę zlecając kolejne badania i planując kolejne spotkania z przedstawicielami urzędu wojewódzkiego. Tymczasem badania nie są już potrzebne – wiadomo bez żadnych wątpliwości, że hałda truje - zarówno ludzi jak i Wisłę oraz Bałtyk. Jej dalsze funkcjonowanie oznacza dalsze potencjalne zachorowania. - dodał Supergan.

Dlatego Greenpeace domaga się, aby firma GZNF "Fosfory - Ciech"  natychmiast zaprzestała emisji trujących substancji do powietrza i zamknęła hałdę. Żądamy też, by do końca 2010 roku składowisko zostało prawidłowo zabezpieczone tak, aby okoliczni mieszkańcy mogli czuć się bezpieczni. Greenpeace podkreśla, że koszty tej operacji musi pokryć właściciel Zakładów - firma "Ciech SA" - największy polski koncern chemiczny. Od Wojewody Pomorskiego Greenpeace oczekuje, że w interesie obywateli regionu, dopilnuje on wszystkich procedur.

Wystosowaliśmy także list otwarty do zarządów "Fosforów" i "Ciechu", w którym domagamy się przedstawienia konkretnych kroków prowadzących do realizacji powyższych postulatów. Na odpowiedź dajemy "Fosforom" dwa tygodnie, po których podejmiemy kolejne działania.

Działaj teraz!

Wyślij list do Wojewody Pomorskiego, damagając się zamknięcia hałdy w Wiślince.

Dowiedz się więcej

Działaj teraz!

Wyślij list do Wojewody Pomorskiego, damagając się zamknięcia hałdy w Wiślince.

Dowiedz się więcej