Parlament Europejski odrzucił możliwość weryfikacji zgodności CETA z prawem europejskim

Informacja prasowa - 23 listopada, 2016
Parlament Europejski odrzucił wniosek o skierowanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zapytania o zgodność Systemu Sądów Inwestycyjnych (ang. Investment Court System, ICS) zawartego w CETA z prawem europejskim. W ramach mechanizmów sądów arbitrażowych zawartych w CETA ponadnarodowe korporacje będą mogły pozywać państwa członkowskie za wprowadzanie przepisów mających chronić środowisko, zdrowie i prawa pracownicze.

– Wokół CETA narosło wiele niepewności, które tą decyzją zostały zlekceważone. Jeśli CETA zostanie ratyfikowana, rządy państw członkowskich mogą znaleźć się w sytuacji rodem z „Paragrafu 22”. Ich prawo do stanowienia regulacji na rzecz ochrony interesu społecznego zostanie poważnie podważone w zetknięciu CETA. To kolejny zły sygnał w sprawie tej umowy – sprawie, której znaczenie rząd Beaty Szydło notorycznie umniejsza wbrew woli tysięcy Polaków – powiedziała Joanna Miś-Skrzypczak, koordynatorka ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.

Odrzucony wniosek został złożony przez 89 europarlamentarzystów z sześciu grup politycznych. Pod wpływem stanowisk trzech parlamentów regionalnych, rząd Belgii także zobowiązał się skierować zapisy ICS do ETS w celu weryfikacji ich legalności.

W 2015 roku w rezolucji w sprawie Transatlantyckiego Porozumienia na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP) europarlamentarzyści domagali się „przestrzegania zasad regulujących jurysdykcję sądów w UE i państwach członkowskich” w odniesieniu do zapisów określających działanie mechanizmów ochrony inwestycji. Analiza prawna zlecona przez Greenpeace pokazuje, że mechanizm ICS nie spełnia tego postulatu.

5 grudnia w Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) odbędzie się głosowanie w sprawie przyjęcia całej umowy CETA. Tydzień później zaplanowano głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego.