Zamknij okienko

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa płynie w kierunku Arktyki

Informacja prasowa - 28 kwietnia, 2018
Akademik Łomonosow, pierwsza na świecie pływająca elektrownia jądrowa, opuściła dziś rano port w Sankt Petersburgu i będzie holowana w kierunku Murmańska. Początkowo elektrownia miała być zaopatrzona w paliwo nuklearne w porcie macierzystym. Rosyjska firma Rosatom, właściciel elektrowni, w wyniku nacisków ze strony krajów nadbałtyckich oraz głosów sprzeciwu wyrażonych w ramach petycji zorganizowanej przez rosyjski oddział Greenpeace, zdecydował, że przeniesie akcję załadunkową i testy elektrowni do Murmańska.

“Testowanie reaktora atomowego w miejscu tak gęsto zaludnionym, jak centrum Sankt Petersburga, to całkowity brak odpowiedzialności. Ale równie złym pomysłem jest przeniesienie testów tego nuklearnego Titanika z dala od oczu opinii publicznej. Elektrownia jądrowa pływająca po Morzu Arktycznym stanowi zagrożenie dla tego delikatnego ekosystemu” - powiedział Jan Haverkamp, ekspert Greenpeace w dziedzinie energetyki jądrowej.

Po dotarciu do trzystutysięcznego Murmańska Akademik Łomonosow - pierwsza z serii planowanych pływających elektrowni jądrowych - zostanie załadowana paliwem jądrowym, przetestowana i w 2019 roku odholowana do wybrzeży Okręgu Autonomicznego w północno-wschodniej części Federacji Rosyjskiej.

Jak podają rosyjskie media, Rosatom planuje uruchomić masową linię produkcyjną pływających reaktorów. Rosyjska firma prowadzi już rozmowy z potencjalnymi nabywcami w Afryce, Ameryce Południowej i Azji [1].

“To szalenie niebezpieczne przedsięwzięcie może zagrozić nie tylko Arktyce, ale też środowisku naturalnemu i gęsto zaludnionym obszarom” - dodał Jan Haverkamp.

 

[1] Jak donoszą rosyjskie media, 15 krajów, w tym Chiny, Algieria, Indonezja, Malezja i Argentyna, są zainteresowane wynajęciem pływających elektrowni jądrowych.

https://www.rt.com/news/floating-nuclear-plant-russia-759/

 

Zdjęcia i materiały wideo dostępne są tutaj:

https://media.greenpeace.org/collection/27MZIFJXTXNIV

Tematy