W nowym prawie unijnym zakazy upraw GMO możliwe, lecz narażone na ataki ze strony przemysłu

Informacja prasowa - 4 grudnia, 2014
Rządy państw członkowskich doszły do porozumienia w sprawie nowego prawa, którego celem jest umożliwienie wprowadzania zakazów upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie na ich terenie. Niestety według nowych zapisów zakazy te nie będą umocowane o podstawę prawną odnoszącą się do szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu. Będzie natomiast można zakazać upraw grup roślin GMO z podziałem na gatunki lub cechy.

- Ministrowie środowiska twierdzą, że ich celem jest nadanie państwom członkowskim prawa do wprowadzania zakazów upraw GMO. Jednak uzgodniony tekst nie zapewnia ku temu solidnych podstaw prawnych, ponieważ wyklucza możliwość użycia argumentów związanych ze szkodami wyrządzanymi w środowisku. Państwa, które zdecydują się powiedzieć „nie" uprawom GMO, będą wystawione na ataki ze strony przemysłu agrochemicznego. – powiedziała Joanna Miś-Skrzypczak, koordynatorka ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.

W ocenie Greenpeace przyjęte zapisy mają słabą podstawą prawną oraz ignorują apel Parlamentu Europejskiego o przywrócenie państwom członkowskim prawa do zakazania upraw GMO w oparciu o normy związane ze środowiskiem naturalnym.

Głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim w celu zatwierdzenia powyższych postanowień odbędzie się w styczniu.

Kontakt:
Joanna Miś-Skrzypczak, koordynatorka ds. polityki ekologicznej - , tel. 513 172 538

Tematy
Tagi