Zamknij okienko

Islandia wraca do komercyjnego wielorybnictwa

Informacja prasowa - 18 października, 2006
Na Islandii program obserwacji wielorybów jest interesem niezwykle dochodowym, zyski z tej gałęzi turystki znacznie przekraczają zyski z komercyjnych połowów wielorybów, które zostały wycofane w latach 80-tych. Teraz po siedemnastu latach Islandia oficjalnie wróciła do komercyjnego połowu wielorybów.

Płetwal karłowaty wciągany na platformę, przygotowany do ćwiartowania...

Płetwal karłowaty wciągany na platformę, przygotowany do ćwiartowania...

Dziś Islandzkie Ministerstwo Rybołówstwa wydało licencję, pozwalającą na zabicie 39  wielorybów na cele przemysłowe. 9 z nich to finwale, których populacja jest zagrożona wyginięciem.

Także stare fabryki, specjalizujące się w przeszłości w przetwarzaniu mięsa wielorybów, zaczynają uruchamiać swoje taśmy produkcyjne.

Do dziś Norwegia była jedynym krajem, w którym dokonywano połowów wielorybów na skalę przemysłową. Japonia również prowadzi połowy waleni na masową skalę, jednak dzieje się to pod pretekstem "badań naukowych". Od 2003 roku Islandia także jest zaangażowana w "naukowe" wielorybnictwo.

Po co?

Kristjan Loftsson, właściciel islandzkiej firmy zajmującej się polowaniem na wieloryby, jest bardzo zadowolony z otrzymania licencji. Pytanie jednak pozostaje: po co zabijać wieloryby? Dlaczego ktoś stara się przywrócić upadły juz dawno przemysł?

Mięso wielorybie nie znajduje odbiorców zarówno na Islandii, jak i w Norwegii czy Japonii. Dane statystyczne mówią, że ponad 80% mieszkańców Islandii pomiędzy 16 a 24 rokiem życia nigdy nie jadło mięsa wielorybów.

Program obserwacji wielorybów

Islandia może dokonać wyboru. Większość Islandczyków jest bardzo świadoma problemów ekologicznych i zdecydowanie popiera wykorzystanie zasobów morza w sposób zrównoważony. Programy obserwacji wielorybów z powodzeniem sprawdzają się na całym świecie i przynoszą więcej zysków niż wielorybnictwo.

Licencja na zabijanie wielorybów powinna zostać cofnięta przez Islandię zanim zostanie zabity pierwszy wieloryb.

Możesz pomóc nam przekonać rząd Islandii do wycofania się z wielorybnictwa na rzecz programu obserwacji wielorybów. Wystarczy, że podpiszesz zobowiązanie na rzecz islandzkich wielorybów.

Zatrzymaj islandzkich wielorybników!

Podpisz zobowiązanie na rzecz islandzkich wielorybów.

Zatrzymaj islandzkich wielorybników!

Podpisz zobowiązanie na rzecz islandzkich wielorybów.