Jesteś tutaj:
Kilkaset osób wraz z aktywistami Greenpeace zgromadziło się koło odkrywki węgla brunatnego Jóźwin IIB, aby symbolicznie odzyskać zniszczony przez kopalnię teren oraz wezwać do odstąpienia od budowy nowej odkrywki Tomisławice, która będzie miała zgubny wpływ na klimat, jezioro Gopło i warunki życia ludzi.
Powiększ obrazWedług ekspertyz Greenpeace, decyzja ta, która stanowi podstawę wydania koncesji na budowę odkrywki, podjęta została z naruszeniem prawa o ochronie środowiska. Lokalna społeczność może liczyć na nasze pełne wsparcie podczas procedury odwoływania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Będziemy kontynuować działania mające na celu powstrzymanie dalszej ekspansji kopalni.
W Komisji Europejskiej rozpatrywany jest wniosek, naukowców i mieszkańców zagrożonych terenów, którzy zakwestionowali decyzję wójta, w oparciu o dyrektywy chroniące szczególnie wrażliwe obszary w ramach sieci Natura 2000.
Plany inwestycyjne kopalni Tomisławice zakładają wydobycie około 50 milionów ton węgla brunatnego, którego spalenie spowoduje emisje ok. 50 mln ton CO2 i to w czasach nasilającego się kryzysu klimatycznego. Realizacja projektu zagrozi położnemu w jego pobliżu jezioru Gopło i zniszczy unikalny ekosystem pobliskich terenów Natura 2000.