Robert Knoth a Antoinette de Jong navštívili s Greenpeace na jeseň 2011 fukušimský región, aby priniesli svedectvo toho, aký vplyv mal rádioaktívny spád z tavenia jadier v troch reaktoroch jadrovej elektrárne Fukišma-Dajiči. Tieň radiácie teraz ohrozuje ľudí, zvieratá a životné prostredie v tejto oblasti Japonska. Udržiavaná poľnohospodárska pôda sa mení na divokú, detské ihriská a čerpacie stanice sú kontaminované a opustené. Každá z fotografií zachytáva tajomné krásy regiónu upadajúceho do zabudnutia, zatiaľ čo rádioaktívny spád preniká do všetkých oblastí života.

Fukushima mapMapa Japonska s oblasťou, ktorá je zachytená na týchto fotografiách

Úroveň radiácie 5.7 mikrosievertov za hodinu je 70-krát nad normálom. Bežná úroveň pred jadrovou katastrofou bola 0,08 mikrosievertov za hodinu. Sklad v Cušime, dedine v okrese Namie, zostal opustený a chátrajúci. Nachádza sa v blízkosti zóny ohrozenia okolo jadrovej elektrárne Fukušima-Dajiči. Z dôvodu vysokých dávok radiácie sa sem pracovníci nemôžu vrátiť a je možné, že sa nikdy ani nebudú môcť.

Tacuko Ogawara a jej manžel Šin boli 26 rokov biopoľnohospodári vo Funehiki. Obrábali pôdu, pestovali a zberali plodiny z tej istej zeme, ako ich rodina po dobu šesť generácií. Štyri dni po zemetrasení a cunami, 15. marca 2011, sa rozozvučal alarm na ich rodinnom detektore rádioaktívneho žiarenia, ktorý si zo strachu pred radiáciou zakúpili po Černobyľskej katastrofe. Pre ich rodinu to bol desivý moment a alarm neprestal signalizovať, pretože úroveň radiácie stúpala. Rodina bola na päť dní evakuovaná do Korijama. Báli sa však o svoju malú farmu a preto sa jej manžel a matka rozhodli vrátiť. "Máme dobytok a sliepky a museli sme sa vrátiť ich nakŕmiť. Nemohli sme ich nechať a len tak odísť." "Doteraz som bola proti jadrovej energii, skoro nič som však proti jej využitiu nerobila. Teraz, keď sa stala táto strašná havária, začínam mať pocit, že keď niečo nespravím teraz, tak kedy? Ak nespravíme nič my, kto teda? Každý deň rozmýšľam, čo robiť. Rozhodla som sa robiť aj keď malé veci, čokoľvek, čo je v mojich silách."

Dedina Iitate

Mapa Funehiki

Desať dní po havárii, 21. marca 2011, začal pán Sato používať svoj Twitter účet na vyvinutie tlaku na vládu, aby poskytli poriadne informácie obyvateľom v okolí dediny Iitate, odkiaľ pochádza. Momentálne jeho účet sleduje asi 6000 ľudí. Pán Sato je presvedčený, že táto havária spôsobila vážne generačné rozpory v evakuovaných dedinách. "Chceli sme odísť hneď po havárií, pretože sme si mysleli, že tam nie je bezpečne. Starší ľudia však chceli zostať, tak sme nemohli odísť." Nakoniec museli odísť všetci. Pán Sato teraz býva sám v meste Fukušima. Chýba mu jeho dedina, priatelia a rodina. Vášnivo rozpráva o kráse jeho dediny, o tradičných drevených domoch, záhradách, poliach a stromoch. Podľa neho fukušimská havária nezasiahla len ľudí, ale celkovo spôsob života, do ktorého sa možno nikdy nebude môcť vrátiť.

Dedina Iitate

Mapa Iitate

Pani Oga a jej manžel, obyvatelia a poľnohospodári z dediny Okuma Mači, ktorá leží asi 7,5 kilometra od jadrovej elektrárne Fukušima-Dajiči, práve dokončili výstavbu a nasťahovali sa do ich nového domu, keď došlo ku katastrofe. Rovnako, ako ostatní obyvatelia tohto regiónu, aj ona mala tri šance pre návrat do svojho domu, avšak nemohla uveriť tomu, že môže byť také jednoduché vrátiť sa do tak veľmi kontaminovanej oblasti. Jej manžel sa tam bol pozrieť a potvrdil, že dom zostal nepoškodený zemetrasením. Ich záhrada bola však zarastená burinou a ich pes, po ktorého sa nemohli vrátiť a zachrániť ho, tam už nebol. Jeho vodítko bolo pretrhnuté, ale vôbec netušia, či je ešte nažive. Teraz žijú v malom byte v Aizu, ďaleko od svojho domova, a sen pani Oga o živote na vidieku je momentálne v nedohľadne.

the new home of Mrs Oga

Mapa Okuma-machi

Matka troch detí, Akijo Suzuki bola po havárii troch reaktorov 11. marca 2011 na mesiac spolu s rodinou evakuovaná do Hokkaidó. Rodina pochádza z Watari, okres Fukušima. Keď došlo k jadrovej havárii, bolo pre ňu ťažké dostať sa k jasným informáciám o nebezpečenstve, ktoré im po havárii hrozí. Informácie z internetu sa radikálne líšili od tých z dennej tlače a televízie. "Už predtým som zvykla kupovať veci, ktoré neobsahovali pesticídy, teraz sa snažím kúpiť také, ktoré neboli vystavené radiácii - na balení to však nie je vždy napísané," hovorí pani Suzuki. Jej rodina je teraz odlúčená. Väčšina jej členov zostala v meste Fukušima, aby jej syn mohol dokončiť posledný rok v škole, zatiaľ čo ona s manželom sa vrátili do práce. Jej trinásťročná dcéra sa však rozhodla zmeniť školu, aby zostala v Hokkaidó s príbuznými. Pani Suzuki si nemyslí, že svoju dcéru do jari uvidí, lebo návštevy vyžadujú čas a veľa financií.

Pani Suzuki a jej rodina

Mapa Watari

Pani Tandži by síce uprednostnila, aby jej 165 žiakov bolo premiestnených preč od radiácie, škôlku v Minami Fukušima, ktorej je riaditeľkou, sa však snaží viesť najlepšie, ako jej to situácia dovoľuje. Tak, ako iné oblasti v meste Fukušima, jej škôlka bola nebezpečná pre zdravie detí, pretože bola príliš kontaminovaná radiácou. Po dekontaminačných prácach však bola schopná škôlku naďalej prevádzkovať. Len nedávno škôlka konečne dostala materiál od vlády s radami, ako sa môžu deti hrať vonku bezpečne. Deťom sa odporúča obchádzať vodu v žľaboch a na tráve a šťastné deti na plagáte vysvetľujú, ako sa zbavujú usadeného prachu, aby sa kontaminácia nedostala do vnútorných priestorov. Pani Tandži vôbec neprekvapilo, že táto brožúra je jediná pomoc a informácia, ktorú od vlády dostali.

Leták o radiácii od Fukušimskej samosprávy

decontaminating school playground

Mapa Fukušimy

Rodina pani Sacuki Ikeda žila v Iitate deväť generácií. Predtým, ako boli evakuovaní do mesta Fukušima, prevádzkovala spolu so synmi malú farmu. V centre pomoci, kam ju umiestnili, nemohla kvôli hluku spať. Bola zronená zo straty jej dediny, práce a pocitu, že si pestuje a pripravuje svoje vlastné jedlo. Niekedy sa na deň - dva vracia do svojho domova skontrolovať a udržiavať dom, a aj napriek tomu, že komunita z Iitate bola roztrúsená po viacerých mestách, snažia sa jej členovia raz za dva mesiace stretnúť a porozprávať o problémoch, ktorým čelia a o tom, ako zorganizovať náboženský festival, ktorý stále hrá dôležitú úlohu v živote dediny.

Iitoi Village

Iitoi

Základná škola v dedine Iitate zostala prázdna od roztavenia jadier reaktorov vo Fukušime. Nachádza sa medzi nádhernými zelenými horami, viac ako 40 kilometrov od havarovanej jadrovej elektrárne. Aj napriek tomu, že sa nachádza mimo 20-kilometrovej ohrozenej zóny havarovaných reaktorov, dedina je nebezpečne kontaminovaná radiáciou Väčšina obyvateľov Iitate a okolitých dedín odišla. Zostali len starší ľudia a tí, ktorí nemôžu opustiť svoje živobytie.

Iitoi

Úroveň radiácie je 3 - 13 mikrosievertov za hodinu, čo je 38 až 160-krát viac ako normálna dávka. Tá bola pred fukušimskou haváriou 0,08 mikrosievertov za hodinu.

Ulice, domy aj podniky zostali v juhovýchodnej Kawamata prázdne, pretože kontaminácia rádioaktivitou prinútila obyvateľov k evakuácii. Tak, ako v ostatných mestách v tejto oblasti, len niekoľko obyvateľov zostalo. Ich priatelia, rodina a širšia komunita boli evakuovaní do bezpečnejších miest Fukušima, Yonezawa alebo Nihonmacu.

Mapa Kawamaty

Úroveň radiácie 1,73 mikrosievertov za hodinu je 22-krát vyššia v porovnaní so situáciou pred jadrovou haváriou, ktorá bola 0,08 mikrosievertov/hod.

Semafory a pouličné svetlá osvetľujú cestu 114, ktorá sa zatáča do ohrozenej zóny v Cušime, dedinky obkolesenej horami v krásnom zelenom údolí v okrese Namie. Po havárii v jadrovej elektrárni Fukušima-Dajiči, vietor fúkal rádioaktivitu priamo smerom na Namie počas troch dní. Jej obyvatelia boli vystavení vysokým dávkam radiácie. Nikto nebol varovaný. Tisícky obyvateľov tejto dediny už boli evakuovaní a umiestnení v dočasných domovoch v Nihonmacu. Otázka, či sa vôbec niekedy budú môcť vrátiť do svojich domovov, zostáva otvorená.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 8 - 13 mikrosievertov za hodinu je 52 - 238-krát vyššia ako normálne - 0,08 mikrosievertov za hodinu pred haváriou vo Fukušime.

Cušima sa nachádza v blízkosti 20-kilometrovej zóny ohrozenia okolo havarovanej jadrovej elektrárne Fukušima-Dajiči. Napriek tomu, že sa nachádza mimo tejto zóny, je silne kontaminovaná, pretože vietor tri dni fúkal rádioaktívny spád z Fukušimy priamo jej smerom. Obyvatelia boli vystavení vysokým dávkam radiácie. Aj keď zodpovedné orgány mali k dispozícii informáciu, že takýto prípad nastane, nikto nebol varovaný. Tisícky obyvateľov dediny sú už evakuovaní do dočasných domovov v Nihonmacu. Otázka, či sa vôbec niekedy budú môcť vrátiť do svojich domovov, zostáva otvorená.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 2,3 - 3,0 mikrosievertov za hodinu je 28 až 38-krát vyššia ako normálne - pred jadrovou haváriou to bolo 0,08 mikrosievertov za hodinu.

S príchodom jesene sa listy v lese blízko dediny Cušima v okrese Namie farbia do červena a do zlata. Dedina sa nachádza mimo zóny ohrozenia okolo havarovaných reaktorov vo Fukušime, avšak aj napriek tomu je silne kontaminovaná. Jej obyvatelia boli presťahovaní do dočasných domovov v Nihonmacu, ale úroveň radiácie naznačuje, že sa návratu do svojich domovov nedožijú.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 5,0 mikrosievertov/hod. je 62-krát vyššia ako zvyčajne - 0,08 mikrosievertov/hod. pred jadrovou haváriou vo Fukušime.

Auto zostalo opustené na krajnici cesty v dedine Cušima v okrese Namie. Evakuovaní obyvatelia si nemôžu dovoliť platiť parkovné miesta v mieste ich útočísk, preto veľa áut opustili a tie sa stali súčasťou kontaminovanej krajiny.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 8,9 mikrosievertov/hod. je 110-krát vyššia ako zvyčajne - 0,08 mikrosievertov/hod. pred jadrovou haváriou.

Nedávno starostlivo udržiavané, teraz zarastené stromy a rastliny v záhrade v dedine Cušima v okrese Namie musel záhradník opustiť počas evakuácie so zvyškom obyvateľov po jadrovej havárii vo Fukušime.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 10,0 mikrosievertov/hod. je 125-krát vyššia ako zvyčajne - 0,08 mikrosievertov/hod. pred haváriou reaktorov vo Fukušime.

Táto vidiecka scenéria sa môže javiť ako idylka, ale toto pole neďaleko Cušimy je príliš kontaminované radiáciou, aby sa po ňom dalo vôbec chodiť. Rovnako ako časti neďalekej dediny, kontaminácia znečistila životné prostredie natoľko, že je otázne, či sa jej obyvatelia budú môcť vôbec niekedy vrátiť do svojich domovov.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 4,8 mikrosievertov/hod. je 60-krát vyššia ako zvyčajne - 0,08 mikrosievertov/hod. pred haváriou reaktorov vo Fukušime.

Táto opustená farma leží na provinčnej ceste 399, ktorá sa kľukatí cez zelené hory, na okraji 20-kilometrovej zóny ohrozenia okolo havarovanej Fukušimy. Po trojnásobnom roztavení jadra reaktorov je úroveň radiácie popri tejto ceste veľmi vysoká, čo viedlo k opusteniu domov a fariem počas evakuácie obyvateľstva do bezpečnejších lokalít v meste Fukušima a Nihonmacu. Miestni obyvatelia sa možno nikdy nebudú môcť vrátiť do svojich domovov.

Mapa Cušimy

Úroveň radiácie 10 - 13 mikrosievertov/hod. je 125 až 162-krát vyššia ako pred jadrovou haváriou - 0,08 mikrosievertov/hod.