Skip navigation.
Plávajuce veľryby.

Plávajuce veľryby.

Zväčšiť obrázok

Reykjavik, Island — Island porušil medzinárodné moratórium na komerčný lov veľrýb. Tamojší rybári ulovili v sobotu - prvýkrát od 80. rokov - ohrozeného vráskavca. Veľrybu dlhú asi 20 metrov ulovili s použitím harpúny pri západnom pobreží krajiny. Krok Islandu už kritizovala Európska únia aj viaceré ochranárske organizácie ako Greenpeace, WWF a Medzinárodný fond na ochranu zvierat.

Island, ktorý nie je členskou krajinou Európskej únie, povolil začiatkom týždňa po 20-ročnej prestávke limitovaný lov 39 veľrýb dvoch druhov na komerčné účely. Navyše by do augusta 2007 malo prísť o život ďalších 39 veľrýb, ktoré sa podľa islandských zdrojov využijú na vedecké účely. Severská krajina zdôvodnila postup množiacou sa veľrybou populáciou, ako aj záujmom rybárskeho priemyslu.

Európska komisia vyjadrila už minulý týždeň poľutovanie nad tým, že Island sa rozhodol pokračovať v komerčnom love veľrýb. V členských štátoch EÚ je takýto lov zakázaný.

"Ak by rozhodnutie záležalo len na EÚ, komerčný lov veľrýb by sa navždy zakázal. Veľryby sú citlivým prvkom v biologickej rovnováhe morskej flóry, ktorá je ohrozená ich lovom ako aj ďalšími zásahmi človeka, najmä znečisťovaním životného prostredia," uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.

Brusel podporuje a dodržiava všeobecné moratórium na lov veľrýb, o ktorom rozhodla Medzinárodná veľrybárska komisia a nevidí dôvod na jeho zrušenie.

Zdroj: Greenpeace,  TASR,  internet