Arktická 30 je už v Petrohrade

Story - 13. novembra, 2013
Už ubehli takmer dva mesiace, odkedy boli prví aktivisti Greenpeace zadržaní pri proteste proti ťažbe ropy v Arktíde. Momentálne sú všetci obvinení aj z pirátstva, aj z výtržníctva a hrozí im niekoľkoročné väzenie. Trest, ktorý je neadekvátny za nenásilný protest proti ničeniu našej planéty.

No niečo sa predsa len v posledných dňoch pre našich 30 odvážnych kolegov zmenilo. Z arktického Murmanska boli premiestnení do väzenia v Petrohrade. Do Petrohradu dorazili včera okolo 12-tej hodiny lokálneho času vo väzenskom vagóne, ktorý bol pripojený k osobnému vlaku. Cesta z Murmanska do Petrohradu trvala takmer 30 hodín.

 „Žiadne ďalšie informácie nie sú potvrdené. Nevieme, kde presne budú všetci členovia posádky umiestnení v Petrohrade. V meste je až päť zariadení, ktoré prichádzajú momentálne do úvahy. Nevieme ani, či prevoz do Petrohradu bude znamenať, že Arktická 30 bude zadržiavaná v lepších podmienkach ako v Murmansku,“ uviedla koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Ak ste ešte neposlali Ruskému veľvyslancovi na Slovensku výzvu za prepustenie posádky, môžete tak urobiť tu: http://www.greenpeace.org/international/en/campaigns/climate-change/arctic-impacts/free-our-activists/