Arktická 30 obvinená z výtržníctva

Story - 24. októbra, 2013
Po piatich týždňoch vo väzbe je od včera večera 30 členov posádky lode Arctic Sunrise obvinených z výtržníctva. V stredu, 23. októbra, vyšetrovací výbor stiahol pôvodné obvinenia z pirátstva a nahradil ich obvineniami z výtržníctva. Výtržníctvo je ale taktiež veľmi závažné obvinenie, za ktoré v Rusku hrozí až 7 rokov odňatia slobody. Ani toto nové obvinenie navyše nemá oporu v realite - „Arktická tridsiatka“ nie sú ani piráti, ani výtržníci.

Obvinenia z výtržníctva považujeme za rovnako prehnané ako obvinenia z pirátstva. Išlo o nenásilný protest, ktorého cieľom bolo poukázať na nebezpečenstvo spojené s ťažbou ropy v Arktíde,” uviedla Mária Horská, koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko a dodala, že Greenpeace bude aj naďalej robiť všetko preto, aby bolo všetkých 30 členov posádky čo najskôr prepustených.

V Murmansku zatiaľ pokračujú ďalšie vypočúvania s obvinenými, ktorí boli pred mesiacom zatknutí pri proteste pri ropnej plošine Prirazlomnaja v Pečorskom mori v Arktíde. Odvtedy sú zadržiavaní vo väzbe v ruskom meste Murmansk.

Vladimir Chuprov z ruskej pobočky Greenpeace povedal:  „Greenpeace má štyridsaťdvaročnú históriu nenásilných protestov. Naša loď bola obsadená mužmi ozbrojenými nožmi a zbraňami, zatiaľ čo posádka dvíhala ruky nad hlavu. Všetci členovia posádky by mali byť okamžite prepustení.“

Pridajte sa aj vy a podporte ľudí, ktorí v ľadovej Arktíde protestovali za jej záchranu.

Kategórie