Arktické topenie: ako funguje ľad

Story - 21. septembra, 2012
Americké Národné centrum pre sneh a ľad oznámilo, čo mnohí už očakávali: nielen, že rozloha arktického ľadu dosiahla historické minimum, ale aj jeho množstvo sa dramaticky znížilo. Čo to ale znamená?

Dvaja z vedcov, ktorí cestujú s Greenpeace na Arctic Sunrise, sú doktorka Julienne Stroeve, výskumníčka z amerického Národného dátového centra pre sneh a ľad (NSIDC) a Nick Toberg, vedec zaoberajúci sa ľadom na univerzite v Cambridge.

26. septembra 2012 Topenie ľadu

Tento rok bolo zaznamenané historické minimum ľadu na Arktíde

 

Spýtali sme sa ich, aký výskum budú schopní na ľade urobiť, a pre rozhľad aj, prečo je ľad Arktického mora tak dôležitý, a aký dopad by malo topenie na naše podnebie.

Čo budete na ľade robiť?
Julienne: Budem merať hrúbku ľadu - to je oveľa dôležitejšie meranie, než rozsah ľadu, pretože vám povie o celkovej strate objemu. Môžem merať hrúbku v rôznych miestach ručným vrtákom, ktorý dokáže ísť dva metre hlboko. Rada by som sa tiež pozrela aj na hrúbku snehu či sú v ľade roztopené oblasti a či sú aj zamrznuté. Počas plavby tiež budeme merať aj teplotu oceánu.

Nick: Budeme testovať vplyv oceánskych vĺn pri náraze na okraj ľadu, pomocou bójí vybavených akcelerometrami. To vyplní chýbajúce údaje o tom, ako sila vĺn podporuje lámanie a topenie ľadu. Prasknutý ľad odráža slnečné svetlo horšie a potom sú slnečné lúče
vstrebávané do oceánu pod ním. Nedostatok ľadu vytvára ešte silnejšie vlny, ktoré prelamujú ľad v nasledujúcom roku viac.

Čo sa deje na morskom ľade tento rok?
Julienne: Tento rok sa zaľadnenie výrazne zmenšilo - na niektorých miestach o stovky kilometrov. Už v júni bola hranica zaľadnenia tam, kde by v niektorých miestach zvyčajne bola až na konci septembra (hneď po minime). Dosiahlo svoj najnižší bod vôbec - 3.51 miliónov km2 a stále sa topí.

Prečo je tento rok tak odlišný, bolo tak príliš teplo ako v roku 2007 (kedy bol zaznamenaný predchádzajúci rekord)?
Julienne: Som celkom prekvapená úrovňou topenia tento rok, a aj keď sme vedeli, že sa ľad z stenčuje, neuvedomili sme si, ako veľmi. Tento rok nebolo počasie príliš teplé a neprispievalo k topeniu. Takže to musí byť pretože ľad je veľmi tenký. Ako sa hrubší ľad topí, je nahradzovaný počas roka ľadom, ktorý je oveľa tenší, takže to rýchle topenie bude teraz pokračovať každý rok. Naozaj si myslím, že ak by sme v tomto roku mali počasie také, ako v roku 2007, tak by rozsah morského ľadu by bol nižší ako 3 milióny km2.

Nick: V roku 2007 boli také poveternostné podmienky, že sa ľad zmenšil. V minulom roku [2011] neboli žiadne nezvyčajné poveternostné podmienky, ale ľad sa priblížil k hodnote z roku 2007. Vzhľadom k predchádzajúcemu topeniu, slnečné lúče, ktoré by sa v minulosti odrážali od ľadu, boli absorbované do oceánu a zahrievali ho. Takže, hneď, ako je tam táto predispozícia, dlhodobý trend je smerom k zvýšenému topeniu. Počas nášho života už uvidíme letá bez ľadu.

Aké sú rôzne funkcie hrúbky ľadu (objem) a rozsahu ľadu (plocha)?
Julienne: No, ľadová plocha je dôležitá pretože odráža slnečné lúče a udržuje atmosféru v chlade. Ale keď stratíme objemu ľadu, ľad sa stáva veľmi tenký a topí sa ľahšie. Pokles hrúbky je dôvodom, prečo sa stráca toľko plochy ľadu. Hrúbka tiež ovplyvňuje ľadové medvede, pretože na tenkom ľade nemôžu loviť, jednoducho sa prepadnú.

Akoý vplyv má topenie na zmenšovanie plochy?
Julienne: Teplo, ktoré bolo predtým odrážané ľadom, je teraz väčšinou absorbované oceánom, ale na jeseň, keď ľad začína znovu mrznúť, teplo je absorbované atmosférou, čo vedie k väčšiemu množstvu mrakov a väčšej vlhkosti v atmosfére. Viac mrakov na jeseň a v zime v podstate udržuje atmosféru ešte teplejšou. To tlačí teplo späť na povrch oceánu a urýchľuje stratu ľadu.
26. septembra 2012 Julienne meria hrúbku ľadu

© Daniel Beltrá/Greenpeace

 
Ako vieme, že topenie je spôsobené ľudskou činnosťou?
Julienne: Vieme, že otepľovanie je spôsobené ľuďmi, na základe meraní oxidu uhličitého v atmosfére a sledovaním, odkiaľ uhlík pochádza. Je rozdiel medzi prírodným uhlíkom v atmosfére a uhlíkom zo spaľovania fosílnych palív. Je ťažké rozlíšiť medzi prirodzeným otepľovaním a tým spôsobeným ľudskou činnosťou. Ale pri vytvorení modelu a vynechaní úrovne ľuďmi vypúšťaného CO2 v atmosfére, žiadny z modelov neukazuje takúto úroveň otepľovania. Na základe nových klimatických modelov, v štúdii, ktorú som práve publikovala v časopise Geophysical Research Letters [august 2012] odhadujem, že 60% hodnoty poklesu v letnom ľade mora je dôsledok ľudskej činnosti.

Nick: Rozsah arktického ľadu sa znížila o 10% za desať rokov, od 70. rokov minulého storočia. Arktída bola podstatne pokrytá ľadom počas posledných 13 miliónov rokov (ukazuje to nedávny výskum sedimentov). Keď sa toto pokrytie znížilo v dôsledku prírodných cyklov, bolo to dosiahnuté počas desiatky tisícov rokov. Čo je teraz podstatné, je rýchlosť, s akou sa pokrytie ľadom zmenšuje.

Aká je dlhodobá predpoveď?
Nick: Ak zvyšné 4 milióny km2 morského ľadu zmiznú v lete, to sa bude rovnať pridaniu hodnoty 20 rokov CO2 do atmosféry (pri dnešných úrovniach emisií CO2). V roku 1970 sme mali 8 miliónov km2 letného ľadu na mori, takže sa za posledných 30 rokov zmenšil.

Julienne: Keď budeme naďalej ohrievať atmosféru, môže byť Arktída v lete bez ľadu do roku 2030. Kým prirodzená variabilita klímy by mohla zvýšiť úroveň ľadu na niekoľko rokov, je to stále len klesajúci dlhodobý trend. Vstúpili sme v Arktíde do nového klimatického stavu - nový rok teplejšej éry.
Tento rok je významný - sme na extrémnom konci súčasných klimatických modelov. Náš postreh je, že pokles morského ľadu sa deje oveľa rýchlejšie, než väčšina nových modelov IPCC.
26. septembra 2012 Nick Toberg pri svojom výskume na topiacom sa ľade

© Greenpeace/Alex Yallop

 
Aké sú vplyvy na oblasti sveta blízko polárnej oblasti?
Nick: Ľad je jeden veľký chladiaci systém a ňom závisia vzory počasia na Zemi. Nebude už rovnaký rozptyl chladu a tepla - napríklad, teplé vodné prúdy sa už viac nebudú pohybovať okolo Británie – čím ju ochladia. Británia je vlastne na rovnakej zemepisnej šírke ako Sibír a je oteplená prúdom severného Atlantiku.

Julienne: Arktída poháňa vzory počasia severnej pologule. Oceán absorbuje teplo, ktoré sa prenesie do atmosféry, takže atmosféra je teplejšia. To mení prúdenie vzduchu, ktoré mení tok prúdenia. Rýchlosť vetra sa stáva pomalším, extrémne poveternostné podmienky zostávajú dlhšie, spôsobujúce napríklad sucho v USA. Je síce veľmi skoro, aby sme si boli v tejto veci istí, ale dáva to fyzický zmysel.

Ako si myslíte, že bude svet reagovať?
Nick: Je znepokojujúce, že sme zmenili tvár planéty tak, že to môžeme vizuálne pozorovať. Ale ľudia sa naozaj nezmenia, kým ich to neovplyvní na každodennej úrovni.

Julienne: Dúfam, že tohtoročná strata morského ľadu bude mať vplyv na americkú vládu a zmenu myslenia.

Kategórie