Chcete vedieť, čo je to „výmet“?

Story - 24. júna, 2013
Od minulej soboty, 15. júna, si môžete v priestoroch nákupného centra Eurovea pozrieť výstavu fotografií Greenpeace, ktorá poukazuje na najväčšie problémy spojené so súčasným priemyselným rybolovom. Výstava potrvá dva týždne a nájdete ju na prvom poschodí obchodného centra v blízkosti food courtu.

24. júna 2013

rybky vystava © Greenpeace

 

Nie je tajomstvom, že sa v súčasnosti rybársky sektor na celom svete nachádza v kríze. Populácie väčšiny druhov rýb sú lovené nadmerne - tri štvrtiny populácií komerčne lovených rýb sú prelovené alebo zdecimované. Niektoré druhy rýb sa dostali na pokraj vyhynutia a kapacita európskej flotily je aj napriek tomu omnoho väčšia ako reálne možnosti rybolovu.

Dobrou správou je, že sa vďaka nedávno schválenej európskej reforme v oblasti rybného hospodárstva situácia v Európe už čoskoro zmení k lepšiemu. Znížia sa kapacity európskych flotíl a EÚ začne namiesto priemyselného rybolovu podporovať tradičných miestnych rybárov. Jednou z najdôležitejších zmien v novej legislatíve je okrem iného aj zákaz výmetov. Že neviete, čo slovo „výmet“ znamená? Nevadí - ak do konca júna navštívite Euroveu a pristavíte sa pri našej výstave, určite sa to dozviete!

Kategórie