Dobra správa – Shell nebude ani v roku 2014 ťažiť v Arktíde

Story - 30. januára, 2014
Royal Dutch Shell svojim investorom dnes oznámil, že sa nebudú pokúšať ťažiť ropu v Aljašských vodách Arktídy ani v roku 2014. Stalo sa tak na základe minulotýždňového rozhodnutia amerického súdu, ktorý vyžaduje detailnejšie preskúmanie environmentálnych rizík od úradu, ktorý ťažbu povolil. Je to výhra pre mnohé environmentálne organizácie a skupiny pôvodných obyvateľov Aljašskej časti Arktídy.

30. januára 2014

Rozhodnutie Shell ťažiť ropu v Arktíde bola chyba od samého začiatku. Od roku 2003 investovala firma viac ako 5 miliárd amerických dolárov na prípravu ťažby ropy v tejto oblasti, ale zatiaľ tam nemá ani jeden vrt. Namiesto toho má za sebou kopec prešľapov a vážnych chýb. Jediné rozumné rozhodnutie by bolo úplne zavrhnúť plány ťažby ropy v tejto krehkej oblasti.

Ostatné ropné spoločnosti, ktoré neúspechy Shellu pozorne sledujú, musia tiež prísť k záveru, že v tejto oblasti sú prírodné podmienky príliš nepriaznivé, aby sa oplatilo čo i len robiť prieskum na ťažbu ropy.

Už viac ako 5 miliónov ľudí na celom svete podporilo petíciu, ktorá žiada vyhlásenie Arktídy za chránenú oblasť. Budeme aj naďalej zvyšovať tlak na ropné spoločnosti pokiaľ si nepriznajú, že ťažba ropy do Arktídy nepatrí.

Kategórie