Gazprom začína s ťažbou na ropnej plošine Prirazlomnaja.

Story - 16. januára, 2014
Tesne pred Vianocami ruský ropný gigant Gazprom oznámil, že začal s produkciou ropy na svojej kontroverznej arktickej ropnej plošine Prirazlomnaja. Práve pri nej minulú jeseň protestovali aktivisti Greenpeace, známi ako Arktická 30. Rozsiahla environmentálna nehoda v arktickom regióne je len otázkou času.

Jedna z arktickej 30, Faiza Oulahsen, v nádväznosti na tieto správy hovorí:

„Toto je temný deň pre Artídu. Gazprom je prvá spoločnosť na svete odhodlaná ťažiť ropu spod ľadových arktických vôd, pričom ich ťažba sa už ukázala byť nebezpečná aj na súši. Je nemožné dôverovať ich práci v jednom z najkrehkejších a najkrajších regiónov na Zemi. Preto som strávila posledné dva mesiace svojho života vo väzení. No ja som len jedna z miliónov ľudí po celom svete, ktorí sa postavili proti tejto bezohľadnej ropnej horúčke. Tento pramienok arktickej ropy musíme zastaviť skôr ako prerastie do záplavy.“

Arktída je jedným z najnevhodnejších miest pre ťažbu ropy, aké si len vieme predstaviť. Teploty pod nulou, hrubý ľad, mesiace ustavičného súmraku, rozsiahle búrky a silný vietor predstavujú hrozbu pre technické vybavenie každej ropnej spoločnosti.

Odstrániť ropné škvrny z ľadu je takmer nemožné a čo i len malá nehoda by mala vážne následky pre krehké životné prostredie Arktídy.

Gazprom navyše podpísal dohodu so spoločnosťou Shell, ktorá má ponúknuť nový kapitál a expertízu ohľadom ťažby ropy na mori. Pokusy Shellu ťažiť v arktickej oblasti však sprevádzali opakované nehody a zahanbujúce bezpečnostné nedostatky.

To, že Gazprom začal s ťažbou v Arktíde, len upevňuje naše presvedčenie o tom, že pokračovať v globálnej kampani za jej záchranu je naozaj dôležité. Pridajte svoj hlas podpísaním petície aj vy.

Kategórie