Greenpeace India: Aká je cena za nesúhlas?

Pridať komentár
Story - 1. júna, 2015
India je najväčšou svetovou demokraciou, právo slobodného prejavu je však v tejto krajine momentálne ohrozené. Kvôli vládnym zásahom hrozí našim kolegom z indickej kancelárie Greenpeace zatvorenie.

Začalo sa to minulý rok náporom opakovaných útokov na kanceláriu Greenpeace India. V júni 2014 boli všetky finančné zdroje, ktoré prišli z globálnej kancelárie Greenpeace, zmrazené. Následný šok prišiel v januári 2015 na indickom letisku, keď kampanierke Priya Pillai nedovolili odísť z krajiny a odletieť do Londýna na stretnutie s britskými politikmi. V obidvoch prípadoch uznal vyšší súd v indickom Dilí, že ministerstvo zneužilo svoju právomoc.

Pred niekoľkými týždňami navyše indické ministerstvo vnútra zmrazilo aj väčšinu domácich bankových účtov Greenpeace India. To už bol boj o život a kancelária by zrejme po mesiaci musela ukončiť svoju činnosť pre nedostatok zdrojov.

A prečo vlastne vláda takto zakročila? Je to preto, že v poslednom desaťročí má Greenpeace India slušný zoznam aktivít, ktoré priniesli čistejšie a zdravšie životné prostredie pre všetkých Indov? Proti tomu by snáď vláda nemusela bojovať. Alebo je to preto, že nedávna práca Greenpeace nie je v súlade so záujmami korporácií - tých, o ktorých si široká verejnosť myslí, že financovali minuloročnú volebnú kampaň?

Niekoľko z posledných úspechov Greenpeace India:

#1 Do dedinky Dharnaii na severo-východe Indie priniesli solárnu energiu pre ľudí, ktorí ju potrebujú. Zároveň tým ukázali, že nepotrebujú ničiť lesy na úkor ujoľných baní.

#2 Kampaň za ekologicé poľnohospodárstvo a výskum dokazujúci vysoký level pesticídov v čajoch, ktoré Indovia vo veľkom konzumujú, rozhnevali agrochemické a poľnohospodárske firmy. 

#3 Poukázali na to, akú otrasnú cenu platia deti v Dilí za znečistené ovzdušie – problém, ktorý politici po desaťročia ignorovali.

#4 Nedávne víťazstvo v Mahane je obrovským úspechom pre všetkých, ktorý sa postavili chamtivosti obrovských uhoľných spoločností a je pekným príkladom pre iné ohrozené lesné komunity.

Je zrejmé, že vláda, ktorá je úzko spätá s korporačnými záujmami, sa snaží Greenpeace v Indii umlčať. Je to priamy útok na slobodu slova a ide o viac ako len prežitie Greenpeace v Indii.  Na rade sú tisícky ďalších indických organizácii. Koncom mája si naši kolegovia vydýchli - Najvyšší súd v Indii nariadil ministerstvu vnútra, aby povolilo kancelárii Greenpeace India prístup k hlavným domácim účtom. Dočasné uvoľnenie zdrojov je záchranným lanom, ktoré znovu naštartuje kampane.

V posledných týždňoch zaznamenal Greenpeace India príval podpory z celej Indie vrátane tisícok nových členov a ponuky od zamestnancov na mesiac neplatenej práce. Aj naďalej sľúbili pokračovať v boji za právo všetkých Indov na čistejší vzduch a vodu, bezpečnejšie jedlo, obývateľné a zdravé životné prostredie. A bojovať za to najdôležitejšie zo všetkého - právo vyjadriť svoj názor, nesúhlasiť s vládnymi názormi a korporáciami a požadovať, aby ľudia a planéta boli uprednostnení pred ziskom.

Postavte sa za Greenpeace India a navštívte: http://www.greenpeace.org/freespeech

 

 

Kategórie
Tagy
žiadne komentáre Pridať komentár

Pridať komentár 

Ak chcete písať komentáre, musíte byť prihlásený