Greenpeace: Slovenská vláda dala na začiatku prázdnin deťom a študentom šancu na lepšiu budúcnosť

Tlačová správa - 3. júla, 2019
Vláda na dnešnom rokovaní schválila Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra. Dokument určuje koniec ťažby uhlia na Hornej Nitre vrátane vylúčenia možnosti rozširovania ťažby. Greenpeace Akčný plán podporuje a oceňuje tiež transparentnosť celého procesu vrátane debát s verejnosťou.

Schválený Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra stanovuje, že ťažba uhlia v poslednej bani na Hornej Nitre sa skončí medzi rokmi 2025 a 2027. Akčný plán zároveň jasne odmieta projekt 12. ťažobného poľa v bani Nováky. Tiež zaväzuje ministerstvá hospodárstva a životného prostredia k odpisu zásob uhlia, čo znemožní jeho vyťaženie. Schválený dokument stanovuje aj možný koniec bane Čáry na Záhorí.

Organizácia Greenpeace oceňuje, že vláda schválila Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra v tejto podobe. Kampanier Greenpeace Radek Kubala vyzdvihuje nielen konkrétne záväzky, ktoré vláda v dokumente schválila, ale aj spôsob, akým celý Akčný plán vznikol.

„Chcel by som oceniť otvorenosť a transparentnosť celého procesu, keď úrad podpredsedu vlády pripravoval Akčný plán spoločne s rôznymi aktérmi z regiónu, mimovládnymi organizáciami a široko ho diskutoval s verejnosťou.“

Schválením Akčného plánu sa pritom boj proti klimatickej kríze a za čistejšie životné prostredie nekončí. Predminulý týždeň na tlačovej konferencii prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini spoločne vyhlásili, že po roku 2023 sa na Slovensku nebude na výrobu elektrickej energie využívať uhlie.

Greenpeace preto očakáva, že v ďalšom kroku vláda stanoví v Národnom energetickom a klimatickom pláne dátum konca spaľovania uhlia v dvoch veľkých elektrárňach Nováky a Vojany. Zároveň bude sledovať plnenie Akčného plánu.

Avšak už dnes môžeme povedať, že Horná Nitra a celé Slovensko sa môže nadýchnuť k novej budúcnosti bez uhlia, čo je dobrá správa pre životné prostredie, ale vzhľadom na naliehavosť klimatickej krízy tiež pre celú planétu,“ uzavrel za Greenpeace Radek Kubala.

V prípade otázok kontaktujte:

Radek Kubala, kampanier Greenpeace Slovensko, 0917 557 493,

Ďakujeme, že sa venujete témam spojených s budúcnosťou našej planéty.

Kategórie