Dvadsiateho apríla to boli presne dva roky od havárie Deepwater Horizon, a keď sa pozrieme na ponaučenie, ktoré si z nej zobral ropný priemysel, zdá sa, akoby sa havária nikdy nestala. Tu je päť najdôležitejších bodov, ktoré ukazujú, že vlády a ropný priemysel sa jednoducho nepoučili:

Ropná škvrna v Mexickom zálive.

1, Ropný priemysel evidentne vie najlepšie, čo má robiť. Spomenieme si na všetky tie stretnutia, odporúčania, deklarácie a záväzky poučiť sa do budúcnosti a robiť veci lepšie, ktoré nasledovali po havárii? Všetky vyústili do ničoho. Kongres Spojených štátov Amerických neprijal jediný zákon či normu (ani jednu!), ktorá by zaviedla striktnejšie kontroly nad ropnými spoločnosťami a aby sa ohraničilo narastajúce riziko, ktoré firmy podstupujú s cieľom ťažiť viac ropy. Napriek všetkým dôkazom, že to tak nie je, si vlády asi stále myslia, že ropný priemysel vie najlepšie čo  a ako má robiť a kontroluje sa v podstate sám.

2, Akčné plány v prípade úniku ropy sa nezlepšili. Už v predošlých plánoch firmy Shell boli prekvapivé informácie, napríklad o ohrození mrožov v Mexickom zálive v prípade ropnej havárie, napriek tomu, že mrože v tejto oblasti nenájdete. Ak by ste očakávali, že po reálnej havárii niekto bude dbať na to, aby sa tieto plány zlepšili, mýlite sa. Len teraz prešli povolením akčné plány Shellu vytvorené kvôli ich plánu ťažby v Arktíde. Tie sa spoliehajú na technológie, ktoré ešte ani neboli postavené, Shell v nich pripúšťa, že nie je schopný vyčistiť ropu v hrubom ľade a ignoruje riziká výbuchu, aký sa stal aj na Deepwater Horizon v čase neskorej ťažobnej sezóny, keď sa začínajú vracať ľady.

3, Na vyčistenie ropnej škvrny potrebujete veľké zdroje a kapacitu. Po havárii na Deepwater Horizon bolo potrebných 6000 plavidiel a desaťtisíce ľudí. Shell plánuje ťažiť na Aljaške už toto leto a určilo celkovo deväť lodí ako pomoc po prípadnej havárii. Aljaška je pritom odľahlejšia ako Mexický záliv, menej zaľudnená a americká pobrežná stráž priznala, že tu „nie je možnosť, ako by sme mohli rozmiestniť niekoľko tisíc ľudí, ako sme to urobili pri Deepwater Horizon“.

4, Mimo dohľad neznamená mimo oceána. Život v Mexickom zálive bol za posledné dva roky výrazne poškodený ropnou haváriou. Kým pláže sa nám môžu zdať čisté, dno oceána už také čisté nie je. Podobná havária v Arktíde by bola devastáciou miestneho ekosystému a komunít pôvodných obyvateľov.

5, S ropou potrebuje skoncovať. Po každom ropnom nešťastí v histórii dookola počúvame sľuby a diskusie na tému, že svet nemôže zostať závislý na rope. Rovnako si môžeme zo zoznamu odškrtnúť sľuby, že každý bude odškodnený, deklarácie, ako sa niečo také už nikdy nesmie stať, pretože zvýšime bezpečnosť ako aj hľadanie niekoho, na koho sa zvalí vina. A napriek tomu sa nič nemení. Máme technológie na zníženie spotreby ropy, vieme ako naštartovať energetickú revolúciu ale sme zadržiavaní tými, ktorí profitujú na špinavej energii.

Zapojte sa: povedzte Shellu, aby upustil od svojich plánov ťažiť v Arktíde!