© Greenpeace

 

To, že v Greenpeace zachraňujeme včely, už vie snáď každý. Už to bude rok. Za tento relatívne krátky čas sa nám podarilo naštartovať zmysluplnú kampaň, spustiť projekt Adoptuj si včelu, ale aj vzbudiť pozitívne ohlasy verejnosti. No a ako to už vo svete chodí, sčasti aj kritiku. Nieže by ste s nami nesúhlasili. Práve naopak. Zdá sa vám, že by sme pre záchranu včiel mali robiť viac. Píšete aj to, že je nelogické propagovať ich záchranu v zime. Že nelogické? Mrknite si týchto päť dôvodov a pochopíte, že to až také nelogické nie je:

#1 Včely vymierajú a aj v zime sa dajú urobiť opatrenia pre ich záchranu

Úbytok včiel je celosvetovým problémom. Včelári evidujú až tretinový pokles včiel medonosných v chovaných včelstvách. Ohrozené sú ale aj divé včely a iné opeľovače. Propagovať záchranu včiel pomocou obrázkov včiel na rozkvitnutej lúke práve v zimnom počasí nie je úplne logické a ani ľahké. Vonku sneží, vy pijete teplý čaj, aby ste sa zohriali a Greenpeace veselo zdieľa fotky včiel, kvetov, motýľov? Áno, máte plné právo opýtať sa, je toto normálne? Bohužiaľ, problém včiel je natoľko alarmujúci, že kampaň nemôžeme naplánovať iba na letné obdobie, ale kontinuálne na celý rok. Podobne ako záchrana Arktídy neprebieha iba v zime (keď by sa nám to hodilo do zimnej scenérie), ani včely nemožno systémovo zachraňovať iba v lete a po zvyšok roka spať. Pretože včely v zime síce "spia", no my však nie! 

© Greenpeace

 

© Greenpeace

#2 Keď aj nemožné začne mať zmysel – zmeníme systém? 

Všetci sa asi zhodneme, že včelám pomôcť chceme. Otázka je, ako. Greenpeace sa snaží ku každému problému pristupovať systémovo, a hľadať riešenia, ktoré budú dlhodobé. Niečo v zmysle – keď ma bolí hlava nedám si liek, ale skúsim pátrať po tom, čo ju spôsobuje a vyriešiť to. Čo teda včely zabíja? Faktorov, ktoré spôsobujú úhyn včiel, je niekoľko. Za najzávažnejšie považujeme:

  • neustále rastúce používanie pesticídov, herbicídov a insekticídov,
  • úbytok prirodzených a poloprirodzených biotopov na poliach, farmách a v krajine,
  • intenzívne používanie pôdy v dôsledku metód priemyselného poľnohospodárstva,
  • strata biotopov,
  • patogény – choroby a parazity a zmena klímy. 

Naším cieľom na najbližší rok teda bude zakázať používanie 7 najškodlivejších pesticídov a s našimi partnermi začať dlhodobú reformu poľnohospodárstva na Slovensku. Chceme, aby prechod od industriálneho k ekologickému poľnohospodárstvu dostal u nás šancu. Slovensko je pro pesticídna krajina. Systém nezávislého poradenstva pre farmárov má limity. Plodiny pestujeme prechemizovaným spôsobom  a ekologickí poľnohospodári sú vnímaní ako nejakí exoti, ktorí nevedia, čo robia. Toto chceme zmeniť. Ak kvalitne zreformujeme poľnohospodárstvo a budeme schopní dopestovať vlastné plodiny s čo najmenším použitím chemických postrekov, pomôžeme aj našim včelám. 

#3 Zima je pre včely dôležitým obdobím – nechajme ich "spať"

Zima je fajn obdobie na plánovanie našej stratégie, rokovania s partnermi a prípravy konkrétnych aktivít. Ako keď máte doma malé dieťa, ktoré spí cez obed. Môžete tento čas prespať spolu s ním a oddýchnuť si, alebo ho využiť na naplánovanie aktivity na čas, keď sa zobudí. Naše aktivity na záchranu včiel aktuálne nie sú o tom, že by sme včely ťahali z úľov a fotili ich, lebo robíme kampaň za ich záchranu. Sme radi, že zimujú, a že máme zatiaľ čas pripraviť sa na jar, keď vyletia z úľov. Sme trpezliví, lebo vieme, že teplá a krátka zima im škodí a prospieva škodcom. 

© Greenpeace

Zima je dobrý čas na plánovanie aktivít. Aj na vymýšľanie toho, ako dostať projekt čo najbližšie k ľuďom.

 

© Greenpeace

#4 Šťastie praje pripraveným

Nečaká nás ľahká úloha. Máme cieľ meniť niečo, čo je na Slovensku zaužívané dlhé roky. Budeme musieť aktivovať všetky naše sily, partnerstvá a prostriedky. Jednou z najsilnejších „zbraní“ Greenpeace ako nenásilnej organizácie boli a sú ľudia. Masa ľudí. Aj preto dlhodobo komunikujeme s verejnosťou. Aj preto sme zbierali podpisy pod petíciu za záchranu včiel. Aj preto budeme vašu podporu potrebovať aj tohto roku.

© Greenpeace

© Greenpeace

© Greenpeace

 

#5 Po zime príde jar 

Nebudeme tvrdiť, že sa netešíme na jar. Tešíme. O to viac, že budeme môcť zrealizovať projekt Adoptuj si včelu, na ktorý sme usilovne od jesene minulého roku zbierali a stále zbierame prostriedky. Je to prvýkrát, čo Greenpeace (v spolupráci so Živicou) robí crowdfundingový projekt – financovaný z drobných príspevkov jednotlivcov. Tešíme sa z každého eura, ktoré nám v projekte pribudne (OK priznávame, čím vyššia suma, tým sa tešíme viac, ale to je snáď pochopiteľné J ). Vieme totiž, že keď sa všetky tie eurá zrátajú, bude to veľká suma, ktorá nám umožní tieto spiace adoptívne včielky na jar „oživiť“, dať im konkrétnu živú podobu. Projekt je stále otvorený a môžete ho podporiť tu www.adoptujsivcelu.sk 

Katarína Nikodemová

Koordinátorka kampane za záchranu včiel, Greenpeace