Pozrite sa doma do svojej zásuvky. Je pravdepodobné, že tam ukrývate staré telefóny, ktoré tam len tak ležia a zaberajú miesto. Podľa nedávnych prieskumov uskutočnených organizáciou Greenpeace Východná Ázia ľudia v Spojených štátoch vlastnia v priemere tri telefóny, zatiaľ čo v Južnej Kórei štyri a v Mexiku dokonca až päť (používané aj nepoužívané)!

Nebolo by lepšie, keby sme tieto telefóny namiesto skrývania po zásuvkách premenili na niečo užitočné alebo inšpiratívne? Okrem povzbudzovania  našich obľúbených značiek k recyklácii starých prístrojov prinášame zopár tipov, ako môžete opakovane využiť svoj starý telefón!

1. Opravte ho a zbavte sa ho!

Zbavte sa strachu z otvárania svojho telefónu a opravte si ho sami – je to ľahšie než si myslíte! Nižšie si pozrite návod ako opraviť iPhone 6 a preskúmajte bohatý zdroj príručiek na opravu telefónov od iFixit.

 

 

2. Zmenťe jeho účel!

Premeňte svoj starý telefón s fotoaparátom na detský alebo dokonca na bezpečnostnú kameru s pomocou jednoduchej aplikácie. Pozrite sa, ako na to:

3. Pomôžte vede!

Použite svoj starý androidový telefón v oblasti štúdia chorôb, predpovedania klimatickej zmeny alebo dokonca pri objavovaní hviezd! Stiahnite si BOINC, aplikáciu vytvorenú na univerzite California Berkley, ktorá používa váš starý prístroj na účely vedeckého výskumu.

4. Zaútočte umením!

Mnoho umelcov vie premeniť svoje staré elektronické zariadenia na úžasné umenie. Pozrite sa na toto dielo od mexického Amanda de la Rosu! Prečo nebyť kreatívni?

Dielo vytvorené z elektronického odpadu. Foto: Amanda de la Rosa

5. Použite ho ako náhradný telefón!

Vložte SIM kartu do svojho starého telefónu a vezmite ho zo sebou na dovolenku alebo festival, kde by ste svoj nový telefón mohli stratiť alebo rozbiť.

Použite svoj starý telefón ako náhradný. Foto: photobyphotoboy

Greenpeace spúšťa novú kampaň a vyzýva elektronický sektor, aby vyrábal skutočne inovatívne prístroje: navrhnuté tak, aby vydržali, aby sa dali opraviť, aby neobsahovali toxické látky, aby boli vyrobené využitím obnoviteľných zdrojov energie a boli recyklovateľné. Chcete byť súčasťou hnutia, ktoré definuje prístroje budúcnosti? Pridajte sa k tímu #TrueInnovation a buďte sa súčasťou zmeny!

Robin Perkins je líder programu Detox v organizácii Greenpeace Mexiko

Preložila: Barbora Demová, dobrovoľníčka Greenpeace Slovensko

Máte ďalšie skvelé tipy ako využiť stare smartfóny? Napíšte ich dole do komentárov.