Sobota 27.7.2013

Tak  a je to tu! Dnes je deň D! Zobudila som sa oveľa skôr, ako mi zazvonil budík, čo sa mi normálne nestáva, ešte k tomu, keď som spala len 5 hodín. Cítim sa nadšene a mám kopec očakávaní. Veľmi sa teším na nasledujúcich 9 dní. Moja cesta začala na londýnskom Heathrowe. Stretla som sa s naším sprievodcom a chlapcom pre všetko – Shaiom a ďalším výhercom Arctic Risingu Ollym a jeho mamou Emmou z Británie. Leteli sme do Osla, kde sme stretli Danielu z Mexika a Thomasa zo Švédska. Mali sme vyplávať z Bergenu, kam sme sa dostali sedemhodinovou cestou vlakom, plnou úžasného výhľadu na nórsku krajinu. Prvý krok na slávnu Arctic Sunrise som spravila o jedenástej večer ale ešte stále počas nórskeho svetla. Bola jednoducho úžasná. Dosť veľká a farebná s dúhou ako symbolom mieru na prednej časti. Na začiatku som bola veľmi zaneprázdnená. Stretli sme množstvo šťastných členov posádky, prehliadali sme si loď a počúvali inštrukcie. A potom nám pridelili kajuty. Moja má číslo 11 a je hneď v prednej časti lode.  Po celom dni cestovania som sa nemohla dočkať, kedy si môžem ľahnúť. A vychutnať si prvú noc na Arctic Sunrise.

Nedeľa 28.7.2013

Začal sa nový deň. Na Arctic Sunrise je deň otvorených dverí. Prišlo pomôcť množstvo dobrovoľníkov, aby ukázali loď návštevníkom, získalo podporovateľov a aby informovali o kampani na záchranu Arktídy. Odchod bol stanovený o 8,00. Najskôr sme stretli nášho kapitána, Davida, hneď po raňajkách a mali sme drobný brífing. Potom nám ukázali loď od vrchu až dole. Videli sme aj iné člny. Každý jeden má svoje meno: Suxi Q, Parker, Hurricane, Novi 1 , Novi 2 , MOB (man over board  - muž cez palubu) a na jedno meno si neviem spomenúť. Stretli sme sa s celou posádkou a dozvedeli sme sa, čo je koho zodpovednosť a akú má pozíciu.

Deň otvorených dverí Arctic Sunrise.

Aj keď sme tu hostia, veľmi radi sme sa zapojili do každodennej pomoci a stali sme sa aspoň na chvíľu súčasťou tímu. Keďže nedeľa je oddychový deň, ďalšie inštrukcie dostaneme zajtra. Ako prekvapenie dňa sme dostali sprievodcu – Viktora – priamo z  Greenpeace Bergen, ktorý nám ukázal mesto. Niekoľko hodín sme strávili v meste, v lesoch a aj s nórskymi trolmi :-). Keď sme sa vrátili, povedali nám, že dnes bude zlé počasie a tak k nám budú milí, lebo Arctic Sunrise je ľadoborec a tým pádom má oblý tvar a preto sa veľmi kýva a hádže. Jej prezývka je „práčka“. Všetci sme boli zvedaví, ako veľmi zlé to bude. Dozvedeli sme sa aj jej históriu a ako k nej Greenpeace došiel. Takže sme strávili ďalšiu noc v Bergene.