Pred viac ako rokom sme spustili projekt Adoptuj si včelu. Bol to jeden z nápadov, ako skúsiť pomôcť včelám. Nikto z nás predsa nechce, aby vyhynuli. Chcela by som vidieť toho odvážlivca, ktorý by mal odvahu verejne povedať, že mu to je jedno. Z čisto sebeckého prístupu, nejde totiž iba o včely, ale aj o našu potravinovú bezpečnosť. Opeľujú veľké množstvo plodín, ktoré by sme bez ich pomoci vôbec nemali.

Od spustenia nášho projektu sa toho udialo veľa. O včelách sme rozprávali. Na školách, v médiách, na prednáškach, v Slovenskom zväze včelárov a aj so samotnými včelármi. Včely sme fotili. O včelách sme písali. Pre včely sme spievali, hmkali a tancovali spolu s Davidom Kollerom. Včelám sme venovali banner na Starej tržnici. Včely sme mali ako motív na tričkách, ktoré sme darovali deťom. So včelami sme karnevalovali. Všetko od výmyslu sveta. Včely boli naším životom aj motiváciou. Ak by som to mala prehnať, tak bzzz sa pomaly stalo naším dennodenným pozdravom. Až kým neprišlo leto a nezačalo sa nové kolo švungu.

Vďaka Vašej podpore projektu Adoptuj si včelu sme šli do miest. Osádzali sme úle a vítali včely. Konečne sme mohli za vyzbierané peniaze pre tento projekt urobiť to, pre čo sme ich zbierali. V štyroch mestách sme osadili po dva úle. Privítali včely a symbolicky odovzdali kormidlo projektu partnerským organizáciam v mestách. Každá je pritom vo svojich plánoch originálna a jedinečná. V Považskej Bystrici plánujú pracovať s mládežou a školami. V Žiline sa spojila komunita eko centra s umelcami a stanicou Záriečie. Vznikol tak už okrem klasických úľov aj jeden umelecký, ktorý kopíruje podobu paneláku. Stavba a konštrukcia úľa totiž vychádza práve z návrhov panelového domu. V Kežmarku sa propagácia včiel bude spájať aj s propagáciou cyklodopravy v mestách. Lučenec a o.z. Včelí kRaj plánuje vzdelávacie aktivity pre deti. Všetky mestá však bude spájať spoločný cieľ – ochrana včiel a propagácia miestneho včelárenia. O včely sa bude starať profesionálny včelár spolu so začínajúcim včelárom, ktorý tak bude mať jedinečnú príležitosť učiť sa priamo v praxi. Všetky projekty tiež budú mať vzdelávací rozmer, lebo časť ich aktivít bude zameraná na prácu s deťmi a so školami.

Projekt našiel podporu u 1 407 adoptívnych rodičov a podarilo sa nám vyzbierať 15 329 EUR. Pre Greenpeace a Živicu sa teraz práca na ňom končí. Pre miestne organizácie sa práve začína. Dostali vybavenie pre začiatok novej veci – chov včiel v mestskom prostredí. Teraz bude na nich, aby kapitál, ktorý sme im darovali vďaka podpore Vás, ľudí, zúročili. My im budeme držať palce a budeme pripravení pomôcť, ak by prišli komplikácie. Veríme ale, že starostlivosť o včely v týchto mestách bude ukážková. Že sa včelám bude dariť a takto o päť rokov budeme môcť zhodnotiť, že tento ambiciózny nápad mal skutočne zmysel. Že naučil a potešil veľa ľudí. A hlavne, že inšpiroval ďalších k tomu robiť veci s veľkými cieľmi.

Ako bodku za projektom a poďakovanie všetkým deťom, ktorým rodičia včelu na ich želanie adoptovali, sme si pre Vás pripravili omaľovávanky. Za grafické návrhy ďakujeme Petrovi, ktorý ich pre nás vyrobil bez nároku na honorár ako dobrovoľník. Veríme, že Vás potešia rovnako ako adoptované včely.  

Stiahnuť si ich môžete tu, tu, tu, tu a tu.

 

Všeobecné vyúčtovanie si môžete pozrieť tu.

Vyúčtovanie mesta Kežmarok si môžete pozrieť tu.

Vyúčtovanie mesta Považská Bystrica si môžete pozrieť tu.

Vyúčtovanie mesta Žilina si môžete pozrieť tu.

Vyúčtovanie mesta Lučenec si môžete pozrieť tu.

Viac podrobností nájdete aj naďalej na našom webe Adoptuj si včelu. 

 

Katarína Nikodemová

koordinátorka projektu Adoptuj si včelu

Greenpeace Slovensko