Vedeli ste, že mnohé z aplikácií a služieb, ktoré sú súčasťou nášho každodenného života, môžu prispieť k zelenšej budúcnosti využívaním obnoviteľných zdrojov energie na chod svojich dátových centier?

Ekologická revolúcia vo forme využívania obnoviteľných zdrojov energií je v súčasnosti stále viac diskutovanou témou a množstvo technologických lídrov inovatívnych spoločností už využilo prestup na túto zelenšiu a čistejšiu energiu. Na druhej strane sa však stále nájdu spoločnosti, ktoré trvajú na využívaní uhlia a iných foriem energíi, ktoré negatívne ovplyvňujú klimatickú zmenu vo svete.

Od Facebooku až po Netflix –  v tomto zozname môžete nájsť spoločnosti, ktoré idú pozitívnym príkladom, ako aj tie, ktoré sa stále zlepšujú či zostávajú v úzadí bez záujmu alebo snahy zmeniť svoje zaužívané spôsoby.

Na prvých priečkach:

Facebook (známka: A)

Od roku 2011, keď Facebook zasadil svoj rozhodujúci „dislajk“ uhliu, tento technologický gigant stále viac a viac presadzuje myšlienku obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka tomuto kroku sú aj naše lajky či zdieľania ekologickejšie, ako kedykoľvek predtým!

Google (známka: A)

Kráľ, sídliaci na pomyselnom tróne všetkých vyhľadávačov, bol prvou internetovou spoločnosťou, ktorá sa podpísala pod záväzok využívať obnoviteľné zdroje. Od roku 2010 sa mu čoraz viac darí dostať sa bližšie k svojmu cieľu – využívať iba stopercentne ekologickú energiu.

WhatsApp (známka: A)

Aplikáciu WhatsApp si v roku 2014 vzal pod svoje ochranné krídla Facebook, čím sa mu podarilo na ekologickú sieň slávy pripísať ďalšie významné meno. 30 miliárd správ, ktoré sa denne preženú cez servery, poháňa práve energia z obnoviteľných zdrojov energie.

iTunes (známka: A)

Kým je tu hudba, je tu aj nádej. Spoločnosť Apple túto nádej odzrkadľuje aj do využívania ekologicky čistej energie - iTunes sa tak ako ďalšia zo slávnych mien vo svete aplikácií môže pýšiť svojim ekologickým pozadím.

YouTube (známka: A)

V roku 2015 tvorili až 63 % globálnej internetovej prevádzky dáta z najväčšieho a bezpochýb najznámejšieho video portálu. Streamovanie videí cez YouTube tak patrí medzi najväčších konzumentov energie a do roku 2020 by malo toto číslo narásť až na 80 %. Pozitívnou informáciou však je, že YouTube patrí medzi služby, ktoré na svoju prevádzku používajú ekologicky čisté formy energie.

http://giphy.com/gifs/l0HlRerp6WAG4sOJO?utm_source=iframe&utm_medium=embed&utm_campaign=tag_click

Na dobrej ceste:

Etsy (známka: B)

Služba Etsy dokázala urobiť niekoľko významných krokov k presunutiu svojho internetového trhoviska do vôd obnoviteľných zdrojov energie. Časť jej dátových centier tieto zdroje už naplno využíva a jej zmena je ďalším hlasom vyzývajúcim na spoluprácu ďalšie podobné služby, ako aj vládnych predstaviteľov.

LinkedIn (známka: B)

Zväčšuje hľadanie práce vašu uhlíkovú stopu? Pri našom poslednom hodnotení v roku 2015 dostal LinkedIn o stupeň horšiu známku, tentokrát sa však situácia opakovať nemusí. Spoločnosť prisľúbila zmeniť energiu využívanú vo svojich oboch dátových centrách na stopercentne čistejšiu a ekologickejšiu formu a svoj sľub zatiaľ dodržala na presných 10 %.

Ak sa jej podarí udržať si svoj rast, toto číslo sa môže niekoľkonásobne zvýšiť. Od spoločnosti, ktorá priniesla revolúciu v hľadaní práce, je podpora ekologickej revolúcie očakávaným krokom.

Skype (známka: B)

Zostať v kontakte s rodinou a priateľmi na celom svete? Jasné! Sú však vaše online rozhovory poháňané ekologické? Skype je aplikáciou patriacou pod spoločnosť Microsoft, ktorá podobne ako LinkedIn, obdržala v minulosti o stupeň horšiu známku. Tento smer sa však zmenil v prospech obnoviteľných zdrojov energie a Skype sa snaží nezaostávať v tieni aplikácií od Apple či Google.

Na druhej strane...

Twitter (známka: F)

Platforma, ktorú obľubujú najmä odporcovia klimatickej zmeny, svojich 140 znakov nezakladá na využívaní energie prospešnej pre životné prostredie. Je teda otázkou času, kedy a či vôbec sa vyberie na cestu vyšľapanú spoločnosťami ako Facebook, Google, Apple a ďalšími.

Amazon Prime (známka: D)

Aj keď platforma Amazon Web Services (AWS), ktorá prevádzkuje Amazon Prime Music a Video, prisľúbila prechod na 100 %-nú ekologickú energiu v dlhodobom horizonte, a taktiež sa podpísala pod niekoľko ekologických dôhod, je stále nemožné zmerať a zistiť prípadné zlepšenie. Spoločnosť naďalej mlčí o svojej spotrebe energie či zväčšovaní uhlíkovej stopy. Analýzy, ktoré vykonal Greenpeace, navyše ukázali, že AWS rapídne expanduje najmä v oblasti využívania uhlia a iných zdrojov – nie však obnoviteľných.

Alibaba (známka: D)

Jedna z najväčších svetových online obchodných platforiem prekonala za posledné roky niekoľko predajných rekordov, avšak žiaden ekologický. Servery sú stále poháňané uhlím a verejnosti nebola oznámená žiadna snaha či iniciatíva o prechod na čistejšiu formu energie. CEO spoločnosti Alibaba, internetový vizionár Jack Ma, v minulosti vyslovil svoje obavy o klimatickú zmenu – je však naozaj otázne, načo Alibaba potom čaká. 

Netflix (známka: D)

Netflix, ktorý nadobro zmenil náš spôsob pozerania televízie, stále nepriniesol žiadne zmeny v spôsobe pohonu dátových centier pre svoj mediálny obsah. Kým sa Google, Apple či Facebook chvália využívaním obnoviteľných zdrojov energií, Netflix zostáva stále závislý od špinavého uhlia.

Na jeho uhlíkovú politiku však reagujú tisícky fanúšikov televíznych seriálov a filmov. V aktuálnej kampani vyzývajú Netflix, aby nasledoval kroky ostatných technologických spoločností a zvolil ekologicky čistú energiu. 

Túto petíciu môžete podpísať aj vy. Pridajte sa k iniciatíve za zelenší Netflix, ktorý bude 100 % ekologický!

Hodnotenie spoločností bolo odvodené a vysvetlené v Greenpeace 2017 Clicking Clean reporte, dostupnom tu: clickclean.org.

Gary Cook je Senior IT Kampanier v Greenpeace USA

Za preklad ďakujeme nášmu dobrovoľníkovi Gabrielovi Švecovi