Dnes je dňom, ktorý som sa vždy bál, že nikdy nepríde. Ale práve som sa vrátil z tlačovej konferencie z Jakarty, kde Asia Pulp & Paper (jedna z najväčších papierenských a drevárenských spoločností na svete) predstavila svoju novú „Politiku ochrany lesov“ s hlavným cieľom ukončiť svoju účasť na odlesňovaní.

Spolu s množstvom mojich kolegov som investoval nekonečné hodiny do kampane, ktorá mala presvedčiť APP k tomuto kroku. Po množstve krvi, potu, sĺz a driny dnes presne to urobili – oznámili okamžité moratórium na odlesňovanie a viaceré opatrenia, aby zastavili svoju rolu v odlesňovaní.

K tomuto dňu by sme sa nikdy nedostali bez množstva z vás, po celom svete, ktorí nám pomáhali presvedčiť desiatky známych značiek, aby zrušili svoje zmluvy s APP.

Rozhodnutie týchto firiem viedlo k väčšiemu tlaku na APP. Poslalo spoločnosti správu, že len míňanie viac zdrojov na PR im nezaručí, že sa k nim tieto firmy vrátia.

Ďalšie mimovládne organizácie zaoberajúce sa environmentálnymi a sociálnymi problémami hrali tiež kritickú rolu v dosiahnutí tejto tak dôležitej zmeny, pomocou ich kampaní v Indonézii ale aj inde na svete.

Po rokovaniach, ktoré sme mali s APP a vidiac, ako deklarujú svoje rozhodnutie verejne, mi dovoľuje dnes dýchať trochu ľahšie. Je to však naozaj iba začiatok zmeny pre spoločnosť, ktorá príliš dlho závisela od odlesňovania.

Budeme veľmi pozorne dávať pozor, aby sme zabezpečili, že APP splní, čo treba – na mieste, v pralesoch. Naša rada ich bývalým zákazníkom zohľadňuje, že oznámenie politiky ešte nestačí, až keď APP naozaj splní, k čomu sa zaviazala, môže získať naspäť firmy, ktoré od nej odišli.

V posledných dňoch to boli hlavne dve otázky, ktoré dominovali počas rozhovorov o záväzku – prečo práve teraz, čo je na tomto záväzku oproti minulým iné?

Prečo teraz? Je zjavné, že komerčný tlak a strata reputácie po odchode veľkých zákazníkov po celom svete je veľmi dôležitá. Faktorom je aj záväzok sesterskej firmy Golden Agri Resources. Keď GAR začala plniť svoje záväzky, začali sa k nej vracať aj zákazníci a nadobúdať stratenú reputáciu.

Ale je tu aj ďalší faktor, na ktorý nesmieme zabudnúť a to je ten, ktorý nám ukazuje dnešné rozhodnutie v celej perspektíve.

Realitou je, že APP už vyťala väčšinu lesov vo svojej dodávateľskej reťazi na plantáže. Množstvo lesov bolo stratených pre nárast spoločnosti desaťtisíce hektárov za rok.

Takže, kým si držím nádej, že prichádza zmena v APP a som šťastný z predstavy, čo by to mohlo znamenať pre indonézske pralesy, nesmieme zabúdať na to, že tieto zmeny mali prísť už pred rokmi.

Takže, prečo je to teraz iné?

Predseda spoločnosti vystúpil dnes na konferencii a predstavil novú firemnú politiku, čo je rozdielny prístup, ako pri záväzkoch po minulé roky. Spoločnosť zároveň tentoraz pracuje s niekoľkými externými organizáciami, vrátane The Forest Trust a Asia Pacific Consulting. A kriticky, záväzok obsahuje okamžité ukončenie odlesňovania v dodávateľskej sieti APP.

Všetko sa to však zbieha k dokazovaniu APP, že tentoraz dovedie záväzok do praxe. Spoločnosť vie, že je to neuveriteľne bolestivé množstvo práce dokázať, že tentoraz je to iné.

Nikto si nerobí ilúzie, že len sa k niečomu zaviazať nestačí. APP bude potrebovať trochu viac času a priestoru ukázať, že ich nová politika bude aj naplnená.

Veľmi dúfame, že spoločnosť využije tento čas aj na prácu z inými stranami, aby našla riešenia, ktoré dlhodobo chránia pralesy a ktoré pomôžu zlepšiť sociálne konflikty.

Greenepace sa dočasne rozhodol pozastaviť svoju kampaň proti APP. Budeme sledovať celý proces v pravidelných intervaloch.

Ak APP dosiahne svoj cieľ zastavenia odlesňovania, bude to dôležitý úspech v našej kampani na záchranu pralesov v Indonézii. Bola by to dôležitá správa pre ostatných hráčov v drevárskom a papierenskom priemysle, napríklad pre spoločnosť APRIL, ktorej sme dnes napísali.

Som opatrne optimistický ohľadne dnešného ohlásenia a týchto zmien v APP – sú nesmierne dôležité, ak chceme uspieť v ukončení odlesňovania v Indonézii aj mimo nej.

Bustar Maitar je vedúcim kampane na ochranu pralesov v Indonézii.