Tento pondelok, 18.marca 2013, sa začalo v rumunskom prístavnom meste Constanta veľké európske turné Greenpeace lode Arctic Sunrise na podporu drobných rybárov. Cieľom je zviditeľniť a spojiť tradičných lokálnych rybárov v celej Európe, ktorí kvôli bezohľadným praktikám priemyselného rybolovu prichádzajú o svoju prácu aj obživu.

Stretnutie miestnych rybárov v Rumunsku.

Načasovanie tejto plavby po Európe nie je náhodné - súvisí s aktuálnou reformou rybárskej politiky EÚ, ktorá sa v týchto dňoch dostáva do svojej záverečnej fázy. Podľa Lisabonskej zmluvy musí nové právne predpisy Spoločnej politiky rybného hospodárstva (SPRH) prijať Rada ministrov spolu s Európskym parlamentom. Parlament o reforme SPRH hlasoval už začiatkom februára tohto roku a výsledky boli viac ako potešujúce – poslanci EP prevažnou väčšinou podporili návrh Európskej komisie a vyslovili sa za skutočnú a ambicióznu reformu európskeho rybolovu. Výsledky februárového zasadnutia Rady ministrov už toľko optimizmu v radoch environmentalistov nevyvolali.

Aj keď je jednoznačne pozitívne, že ministri po diskusii trvajúcej až do skorého rána nakoniec dospeli ku spoločnému kompromisu, text, ktorý schválili, je oproti verzii EP podstatne slabší a menej ambiciózny.

Paralelne s európskym turné Arctic Sunrise sa začali aj rokovania (tzv. trialóg) medzi zástupcami Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Rady ministrov, ktorých výsledkom bude finálny text novej spoločnej rybárskej politiky. Verím, že aj vďaka aktivitám Greenpeace sa podarí zmeniť doterajší kurz, a rybolovný sektor v Európe sa vydá na novú cestu udržateľnosti a sociálnej zodpovednosti.

Skladanie ľodiek

Koncom tohto týždňa sa Arctic Sunrise presunie z Rumunska do Bulharska – konkrétne do mesta Varna, obľúbenej dovolenkovej destinácie aj mnohých Slovákov. Pokračovať bude cez Grécko do Chorvátska a Slovinska, kde by mala v polovici apríla kotviť najbližšie k nám – v Rijeke a Koperi. Odtiaľ sa poplaví ďalej na západ – do Talianska, Španielska, Francúzska a Veľkej Británie. Pre všetkých, ktorí nemajú problém s angličtinou a chceli by cestu Arctic Sunrise sledovať online, môžete ju sledovať tu..