Dňa 20. apríla sa po celom svete spojilo viac ako 17 000 ľudí, aby zo svojich tiel vytvorili srdcia pre Arktídu. Aktivity sa udiali na viac ako 280 miestach sveta, v 38 krajinách. Na Slovensku sa zapojili ľudia v Bratislave a v Košiciach.

Všetky fotky sme zozbierali a odovzdali arktickej rade ministrov zahraničných vecí, ktorí sa 15. mája stretli v meste Kiruna na severe Švédska. Chceli sme im ukázať, že v Arktickej rade rozhodujú za nás všetkých, pretože zdravie Arktídy sa netýka len jej okolitých štátov.

 „Arktickí“ ministri zahraničných vecí sa stretávajú každý druhý rok, aby rozhodovali o tom, čo sa bude s Arktídou diať. Arktická rada je politické združenie štátov, ktorých územie priamo spadá do Arktického regiónu (USA, Kanada, Rusko, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, Island). Okrem týchto sa jej zasadaní zúčastňujú aj pozorovatelia – štáty či organizácie, ktorým vstup Rada povolí.

Princípy Arktickej rady hlásajú, že je založená na ochranu ľudí a životného prostredia, ale zdá sa, že národné a firemné záujmy začínajú tieto základné princípy nahrádzať. Aktivitami I ♥ Arctic sme predstaviteľom Rady chceli pripomenúť ich pôvodný mandát.

Samotné stretnutie ministrov v Kirune sa skončilo len nezáväznými deklaráciami, bez reálneho plánu, ako Arktídu ochrániť. Celosvetovo však hnutie za jej záchranu rastie. Čím viac nás bude, tým skôr presvedčíme politikov, aby ochrana životného prostredia a zdravia obyvateľov bolo prioritou. Podpíšte aj vy petíciu za záchranu Arktídy tu.

Okrem toho sa pre Arktídu začína nebezpečné obdobie nielen z pohľadu roztápajúceho sa ľadu. Na ďalšie dva roky preberá predsedníctvo v Arktickej rade Kanada, ktorej predstavitelia sa netaja tým, že ťažba ropy v Arktíde je pre nich prípustná. Kanadský predseda vlády začal dostávať tisícky e-mailov od pobúrených arktických ochrancov, jeden mu môžete poslať aj Vy!