ČAS PRE LEGO ZASTAVIŤ SHELL!

Blogpost od Ian Duff

 

Predstavte si samých seba v 8 rokoch ako kreslíte obrázok Arktídy. Nemysleli by ste na žiadne ropné plošiny, priemyselné lode či politické elity.

Vo vašich detských očiach by to bol len takmer nekonečný morský priestor plný ľadu obývaný statočnými vedeckými prieskumníkmi, s množstvom magických zvierat a domorodých obyvateľov, pre ktorých je tento výnimočný kus Zeme domovom tisícky rokov. Miesto schopné očariť a zároveň vyzvať na preskúmanie, vytvárať príbehy a nechať ľudskú fantáziu voľne plynúť.

To je práve odkaz LEGO deťom. Vďaka sérii Arktickej stavebnice o magickom polárnom severe, ktorá už sa dostala do detských izieb po celom svete, dochádza ku vzdelávaniu detí a vytváraniu generácie priaznivcov Arktídy  odhodlaných ju chrániť.

Druhá strana, ktorú LEGO deťom neukazuje, je to, ako Shell ohrozuje toto krásne a krehké miesto.

Práve medzi spoločnosťami LEGO a Shell vznikla dohoda, ktorou si pomáha tento ropný gigant očistiť svoju povesť jednej z najnebezpečnejších arktických „vŕtačiek.“

Shell prispieva za účelom získania väčšieho objemu palív ku topeniu ľadovcov. Vedci apelujú na riziko úhynu jedinečnej divokej zvery v Arktíde práve pod vplyvom ťažby. Práve preto Shell čelí neľútostnej kritike za svoje plány od mimovládnych organizácií v oblasti životného prostredia, ochrancov a médií, ktorých poslaním je šíriť slobodu.

Touto marketingovou stratégiou, sa Shell snaží zavďačiť verejnosti a očistiť svoje meno.

Dodnes sa predalo už viac ako 16 miliónov kusov LEGO súprav so značkou Shell prostredníctvom predaja na čerpacích staniciach v 26 krajinách. Shell bol z výsledkov projektu nadšený a ďalší plánuje na tento rok.

LEGO, ako najväčšia spoločnosť na svete vyrábajúca hračky, sa obchodným spojením so Shellom nepriamo zrieka svojho posolstva vytvoriť lepší svet pre deti.

Globálne otepľovanie je možnou najväčšou hrozbou pre všetky deti na celom svete a ochrana Arktídy znamená aj ochranu klímy. Tým, že Shell zanechá svoj „mastný odtlačok “ na hračkách detí, čo mu umožnilo LEGO, predstiera starostlivosť o spoločnosť založenú na rodine a priateľstve.

Deti milujú Arktídu a jej jedinečnú prírodu, ako sú ľadové medvede, mrože a narvaly, ktoré sú úplne závislé na morskom ľade v Arktíde.

Z tohto obchodného spojenia sa Shell snaží vytĺcť ešte viac špinavého oleja. Využívaním detskej lásky k hračkám je zámienkou  budovanie lepších vzťahov so svojimi zákazníkmi. Toto si milovníci hračiek skutočne nezaslúžia.

Práve to je dôvod, prečo existuje masívna celosvetová kampaň vyzývajúca LEGO blokovať Shell. Naše celosvetové hnutie - viac ako 5 miliónov arktických ochrancov sa snaží preťať tento vzťah. Spoločne vyzveme LEGO postaviť sa na ochranu Arktídy.

Vieme, že  príbeh tejto hračky môže mať šťastný koniec, ak LEGO vypočuje hlas miliónov ľudí po celom svete, ktorý ho vyzýva k nepokračovať v partnerstve so Shellom.