Škandály ako tento sa dejú častejšie, než by ste si mysleli, a môžu mať na vás veľký vplyv aj keď nežijete práve v Brazílii.

Brazílska polícia zverejnila vyšetrovanie odhaľujúce sústavné podplácanie brazílskych potravinárskych inšpektorov zo strany najväčších spoločností spracujúcich mäso ( niektoré z týchto firiem patria ku globálnej špičke v mäsovom priemysle) za účelom utajenia pokazeného mäsa, ktoré bolo následne certifikované ako spôsobilé na konzumáciu. 

Detaily, ktoré vyplývajú z vyšetrovania, poukazujú na praktiky, ako napríklad pridávanie chemikálií do mäsa kvôli prekrytiu hnilobného zápachu, používanie hláv ošípaných v mäsových párkoch, či prídavky kartónových materiálov do mletých hydinových výrobkov kvôli zvyšovaniu objemu. Niektoré rodiny pre obavy o svoje zdravie odmietajú jesť mäsové produkty, ktoré majú vo svojich mrazničkách. Lokálne spravodajstvo tiež informovalo, že predošlý minister poľnohospodárstva priznal enormné politické tlaky na zvolenie dozorcu pochádzajúceho priamo z konvenčného mäsového priemyslu, ktorý by tak mohol priamo podporovať systém skrývajúci zhnité mäso. 

Do tejto kauzy je zapletených viac ako 30 spoločností, vrátane firiem ako JBS(najväčší svetový vývozca hovädzieho mäsa) alebo BRF, ktorá je najväčším exportérom hydinových výrobkov. Čína, Hong Kong, Čile a Európska únia vydali dočasné zákazy na dovoz brazílskeho hovädzieho mäsa až do času, kým sa bezpečnosť týchto produktov opäť nepotvrdí. Pár hodín po prepuknutí škandálu brazílsky prezident prešiel do krízového režimu a pozval 19 zahraničných ambasádorov do tradičného brazílskeho steak-housu, čím sa snažil vyslať jasný signál o bezpečnosti mäsa pochádzajúceho z tejto krajiny.

Bohužiaľ, toto nie je problém, ktorý by sa dal vyriešiť jednou večerou. A najmä to nie je problém, ktorý sa týka iba jednej krajiny. Všetky tieto fakty poukazujú na nefunkčnosť konvenčného mäsového priemyslu na celom svete. Industrializované poľnohospodárstvo sa znova a znova spája s vypuknutím vírusov E-coli, salmonely, listérie, vtáčej chrípky, prasacej chrípky a tiež s chorobou šialených kráv.

Tie isté mega korporácie, aké stoja za týmito škandálmi, rozširujú svoj model priemyselnej mäsovýroby a produkcie mliečnych výrobkov po celej zemeguli. Celý systém konvenčnej produkcie mäsa stojí na jednom základnom princípe: vychovať a zabiť poľnohospodárske zvieratá v čo najrýchlejšom možnom čase a zároveň spraviť všetko preto, aby výnosy z produkcie boli čo najvyššie. A to často znamená, že kravy, ošípané a hydina, sa chovajú v obrovských množstvách na extrémne limitovanej ploche spolu s ďalšími zvieratami, obklopené ich vlastnými výkalmi, čo dáva priestor na vznik chorôb a vírusov, rovnako ako v koncentrovanej laboratórnej miske.

Najlepším spôsobom, ako ochrániť vašu rodinu pred týmito epidémiami, je zmena vašich stravovacích návykov a záväzok jesť menšie množstvo mäsa v lepšej kvalite, ak sa vôbec rozhodnete ponechať si ho v jedálničku. Je faktom, že ak diskutujeme o konzumácii mäsa a jej vnímaní, zmena je nevyhnutná- potrebujeme totiž nový štandard. Skutočne nepotrebujeme dennodenne jesť mäsové výrobky na to, aby sme boli šťastní a zdraví. Teraz, keď sa na trhu neustále objavujú nové náhrady mäsa a stravovanie založené na rastlinných produktoch je na vzostupe, je čas sa vážne zamyslieť nad obmedzením množstva mäsa, ktoré konzumujeme.

A ak sa rozhodnete naďalej si vo svojej strave ponechať mäso, voľte si kvalitnejšie výrobky s jasným pôvodom a spracovaním.  Tento brazílsky škandál je priamym dôkazom skutočnosti, že kvalitné mäso nepochádza z veľkochovov rôznych korporácií. Naopak, kvalitné mäso pochádza od lokálnych farmárov, ktorí pri chove majú vyské nároky, využívajú prírodné spôsoby a biodiverzitu namiesto chemikálii, odmietajú antibiotiká, monokultúry geneticky vyvinutých plodín a urýchľovanie rastu iba kvôli profitu.

Znížením objemu mäsa v stravovaní chránite nielen svoje zdravie, ale aj planétu. Apetít ľudstva bažiaci po mäsových a mliečnych výrobkoch a nárast priemyselnej produkcie majú katastrofické vplyvy na životné prostredie - od likvidovania lesov a pastvín, cez znečistenie vodných tokov a vzduchu či zásadný podiel na klimatickej zmene (viac ako 14 % skleníkových plynov celosvetovo). Rastlinná strava je preto najlepšia pre zdravie, klímu, lesy, bezpečnosť jedla vo svete a pre vaše vlastné zdravie. 

Či už ste vegetarián(ka), vegán(ka), alebo jednoducho znižujete svoju spotrebu mäsa  (reducetarián/ka), každý môže byť súčasťou riešenia problému ak sa podujme k stravovaniu založenom na rastlinných produktoch, a tak znížiť neudržateľný dopyt po mäse. Musíme tiež primäť naše vlády k zodpovedným rozhodnutiam v témach ochrany verejného zdravia a zdravia celej planéty, aby sa škandály ako tento stali minulosťou.

Davin Hutchins je kampanier projektu Food For Life v Greenpeace International

Tento blog je prvým v sérii Greenpeace kampane za redukciu a skvalitnenie mäsa, ktorá bojuje proti industriálnej mäsovej produkcii


 UPDATE: Menej ako týždeň po odhalení škandálu s pokazeným mäsom boli brazílske mäsové korporácie v ďalšom vyšetrovaní prichytené pri nelegálnom nákupe 58 000 kusov hovädzieho dobytka pochádzajúceho z vyklčovaných lesov, a to aj po tom, ako sa svojím podpisom zaviazali k ochrane amazonských pralesov pred odlesňovaním.