Za nádhernými reklamami, módnymi prehliadkami a dokonalo nalakovanými nechtami je svet, ktorý vám jeho tvorcovia nechcú ukázať a rozhodne nechcú, aby ste o ňom hovorili.

Tmavý, špinavý a plný neviditeľných hrozieb, toto je svet založený na toxickej závislosti, ktorá pomaly ničí naše vody.

Ale ako pri všetkých tajomstvách, aj tu je možnosť, že napriek skrývaniu bude jedného dňa tajomstvo odhalené a odkrytie pravdy donúti nastoliť zmenu.

A dnes, kedy je Medzinárodný deň vody, sa nám s pomocou množstva ľudí podarilo odhaliť tajomstvá svetu. Pravdu, ktorú mnohí vedeli ale nechceli si ju pripustiť.

Svetové módne značky otravujú naše rieky

Textilný priemysel je tretím najväčším zdrojom odpadových vôd v Číne, kde je znečistených 70 percent riek, jazier a vodných nádrží. Podľa nášho najnovšieho prieskumu nie je však znečistenie obmedzené len na krajiny, kde sa textílie produkujú ale v akejkoľvek krajine, v ktorej je následne oblečenie predávané a prané. Zoznam dotknutých značiek obsahuje aj firmy Ralph Lauren, Calvin Klein a G-Star. Ich produkty obsahovali chemikálie, ktoré sa rozkladajú vo vode na toxické a hormonálny systém narušujúce látky.

22. marca 2012 Odkrývanie pravdy o módnom priemysle

Odkrývanie špinavej pravdy o znečisťovaní svetových vôd textilným priemyslom. Švajčiarsko.

 

Svetový deň vody

Na pripomienku svetového dňa vody aktivisti a dobrovoľníci Greenpeace po celom svete odhalili špinavé tajomstvo módneho priemyslu. Verejnosť bola prizvaná, aby pomohla odstrániť netoxickú farbu z plagátov umiestnených po mestách a riečnych brehoch, ukazujúc toxické tajomstvo kupujúcim a okoloidúcim. V Indonézii, Thajsku, Mexiku a Filipínach zase vyzývali politikov, aby sprísnili legislatívu na používanie nebezpečných chemikálií a zvýšili transparentnosť ohľadom používania chemikálií textilným a iným priemyslom.

Tlak zastaviť toxickú závislosť módneho priemyslu sa buduje.

Cesta k netoxickej budúcnosti:

Vďaka vašej pomoci sa šesť veľkých medzinárodných športových a módnych značiek zaviazalo k Detoxu a eliminácii všetkých nebezpečných chemikálií z ich dodávateľskej siete a produktov do roku 2020. Aby sme však dosiahli lepšie výsledky, musí sa pridať viac značiek.
Aj pre značky, ktoré sa už zaviazali sa kráti čas. Každý deň, ktorý zvažujú, monitorujú a merajú – a zdržiavajú sa – sú naše rieky naďalej otravované perzistentnými, toxickými a hormonálny systém narušujúcimi chemikáliami. Množstvo z nich má pritom bezpečné alternatívy a značky si musia zadať ambiciózne termíny, kedy ich prestanú používať.

Čas na rozhovor sa skončil.

Konajte ešte dnes:
•    Podeľte sa o tento príbeh s vašimi známymi a priateľmi, aby sme zdvihli povedomie o špinavom tajomstve módneho priemyslu.
•    Šírte ďalej posledné kampaňové video, ktoré ukazuje silu ľudí (#PeoplePower), ktorej sa módny priemysel bojí
•    Pridajte svoju fotografiu cez mobilnú aplikácu a môžete účinkovať v ďalšom videu, kým budete zároveň svoju obľúbenú značku presviedčať, aby prešla na Detox.

Tommy Crawford je Manažér strategickej komunikácie kampane Detox.