Dnes je Medzinárodný deň životného prostredia. Pre niekoho deň ako každý iný, pre niekoho je to moment na zamyslenie. Ak sa na Slovenku rozprávame o životnom prostredí, je to stále pre veľa ľudí témou, ktorou sú ochotní sa zaoberať až keď naplnia iné svoje potreby každodenného života. Stojí niekde na chvoste, pritom je v skutočnosti pre nás tou najnevyhnutnejšiou vecou pre náš život. Kvalita vzdychu, vody, jedla - našich základných potrieb - je pre nás niekedy samozrejmosťou.

5. júna 2012 Zem

Jediná planéta, na ktorej vieme žiť. Ako si vieme chrániť to najcennejšie čo máme?

 

Samozrejmosťou však nie je. Každý deň ľudstvo produkuje množstvo škodlivých látok, ktoré unikajú do našich zdrojov, toxické chemikálie znečisťujú naše vody a oceány, neudržateľne míňame prírodné zdroje, či už v podobe nadmerného rybolovu alebo ťažby dreva. Do toho všetkého sme svojim pričinením pripravili budúcim generáciam hrozby prameniace z klimatickej zmeny. Naším neukojiteľným hladom mať stále viac produkujeme nielen emisie skleníkových plynov, jedovaté látky ale aj neuveriteľné množstvá odpadov. Pri pohľade na všetky problémy, ktoré sme si sami prichystali sa viacerým zatočí hlava.

Čo môžem ja, kto neovplyvňuje veľkých znečisťovateľov, nevládne žiadnej krajine či korporácii, vlastne urobiť?

Odpoveď je jednoduchá. Veľmi veľa. Dni ako je tento by mali slúžiť na to, aby sme sa zamysleli, čo nerobíme a môžeme, aby sme pomohli a čo robíme a nemuseli by sme, aby sme prestali škodiť. Poobezerajte sa po svojej domácnosti. Je nutné používať toľko chemikálií? Pozrite sa do svojej špajze. Naozaj musíme kupovať výrobky v toľkých obaloch? Čo nám vlastne prináša k nášmu pohodliu nerecyklovaný toaletný papier, okrem vyrúbaných lesov? A kde všade nájdem príležitosť ušetriť energiu a znížiť tak svoju produkciu emisií a jadrového dopadu?

Áno, takto jednoduché to je. Ak vymeníte svoje najmä teplo vyrábajúce žiarovky za úsporné žairovky svet sa nezatrasie a nedostanete cenu za ochranu životného prostredia. Ale napriek tomu pomôžete. Postupne a stále viac môžete znížiť svoju ekologickú stopu významným spôsobom. Často len zmenou návykov.

Na našej stránke Zeleného radcu nájdete niekoľko tipov, ako na to. Čoskoro ich tam bude oveľa viac a zatiaľ môžete podporiť svojim hlasom niektorú našu kampaň a ovplyvniť tie veľké korporácie a vlády.

Chráňte pralesy!

Zastavte plány ťažiť ropu v Arktíde

Vytvorte morské rezervácie