Nikotín – zložka obsiahnutá v tabaku. Užíva sa fajčením, žuvaním alebo šňupaním. Je to návyková látka. A dnes to už všetci vieme. Pohľad späť do 60. rokov minulého storočia by nás dnes možno prekvapil. Tabakové firmy si budovali skutočne pozitívny imidž. Cigareta v ruke filmovej hviezdy bola nutnosť, fajčilo sa hocikde – na úradoch, v kaviarňach, v čakárňach. Aj oficiálne kampane tabakových spoločností sa niesli v duchu, že fajčenie neškodí – a to ani tehotným ženám! Dnes niet pochýb o opaku. 

Neonikotinoidy predstavujú nový druh pesticídu. Tieto látky sú štruktúrované ako nikotín a majú negatívny vplyv na nervový vývoj živých organizmov. Okrem iného aj na včely. Najnovšia štúdia Nature popisuje, ako sa včely stávajú od neonikotinoidov závislé. Na základe vedeckých dokazovaní teraz vieme s istotou povedať, že včely uprednostňujú pesticídmi kontaminované kvety. 

Cigarety deťom neponúkame. Vieme, že by im uškodili. Tak prečo takto zákerne ubližujeme nevinným včelám? Neonikotinoidy majú za následok trvalé poškodenie organizmu a následne aj zabíjanie včiel. Vedci tvrdia, že napr. imidakloprid negatívne ovplyvňuje prirodzené správanie včiel a ich fyziologické a metabolické procesy. Spôsobuje tiež dezorientáciu včiel, neschopnosť vrátiť sa do svojho úľa, narušenú schopnosť pamätať si alebo sa dorozumieť v rámci včelstva. Narúša tiež ich metabolizmus a imunitný systém. 

Za posledný mesiac vyšla takmer každý týždeň nejaká nová vedecká štúdia, ktorá poukázala na jedovatosť pesticídov. Od ich uvedenia na trh pred asi 20 rokmi sa vedú debaty, či by ich použitie nemalo byť obmedzené. Tak prečo sa nedarí pesticídy zakázať? Boj s firmami, ktoré na nich zarábajú „ťažké peniaze“, je nesmierne ťažká úloha. Tabakové firmy tiež dodnes tvrdo bojujú o svoje miesto na trhu. Čaká nás podobný boj s firmami, ktoré produkujú pesticídy? Zrejme áno.