1. Ich parohy sú ako zamatové odtlačky prstov

© Greenpeace

 

Parohy sobov sú kostnaté prívesky a rastú nové každý rok. Rastú rýchlo – až 2 cm za deň. Tvorí ich veľmi dobre prekrvená hmota, ktorá pripomína zamat. Vďaka nej sa počas toho, ako sobom parohy rastú, cítia v teple. Soby sú jediný druh cicavcov, ktorým vyrastú nové parohy každý rok. Podobne ako ľudské odtlačky prstov, nenájdete dva, ktoré by boli rovnaké – každý sob má svoj unikátny tvar a dizajn parožia.

2. Ich pomenovanie v preklade znamená "odhadzovač snehu"

© Greenpeace

 

Sob polárny alebo karibu sú dva názvy pre špeciálny druh soba (Rangifer tarandus). Soby skôr poznáme ako udomácnený druh, ktorý pomáha ľuďom ťahať sane. Názov karibu je však odvodený od slova „Qalipu“ (vyslovuj ako hal-lay-boo), čo v preklade znamená „odhadzovač snehu“. Názov je pravdepodobne odvodený od kopýt v tvare lopaty, ktoré soby používajú pri hrabaní snehu, aby našli potravu.

3. Majú čarovné oči, ktoré menia farbu

© Greenpeace

 

Soby sú jediný druh cicavcov, ktorých farba očí sa mení podľa ročného obdobia. Počas leta, keďsa naustále stretávajú so slnkom, sú ich oči zlaté. V tme, počas zimy sú ich sietnice menej reflexné a ich oči vyzerajú modro.

4. Nohy sobov sú rýchlejšie ako nohy olympijského bežca

© Greenpeace

 

Aj jednodňový severoamerický sob môže predbehnúť olympijského šprintéra. Dospelí vedia utekať rýchlosťou 40 – 50 míľ za hodinu. To je dôvod, prečo polárne medvede neútočia na sobov – pokiaľ by medveď dobehol soba, prehrial by sa.

5. Posádku Santa-Clausa tvorí ženské osadenstvo

© Greenpeace

 

Samec sob zhadzuje parohy na konci obdobia párenia, teda začiatkom decembra. Samičky soba si ale parohy držia aj počas zimy. Podľa dlhoročných pozorovaní sú to práve sobie dámy,  ktoré pomáhajú Santovi ťahať sane plné darčekov.

6. Komunikujú prostredníctvom kolien

© Greenpeace

 

Isté druhy sobov majú kolená, ktoré pukajú, keď robia kroky, aby sa nestratili zo svojho stáda napríklad počas fujavice. Vedci tiež zistili, že samce majú veľký vzdušný vačok, cez ktorý vydávajú chrapľavý zvuk počas párenia. Samičkám tieto vzdušné vačky umožňujú individualizovať volania, keď komunikujú so svojimi mláďatami. Každý sob vydáva unikátny zvuk.

7. Sú energeticky efektívne

© Greenpeace

 

Soby sú schopné prekonať iné pozemné zvieratá v energetíckej efektivite. Sú stavané na sneh a zimu. Ich dutá srsť im ich drží dokonale tepelne izolovaných. Počas zimy chlpy narastú veľmi dlhé, až po ústa, čo im pomáha chrániť ústa, keď sa rýpu v snehu. Ich nos je špeciálne navrhnutý tak, aby ohrieval vzduch predtým ako sa dostane do pľúc. V extrémnej zime sú soby schopné znížiť teplotu svojich nôh tesne nad bodom mrazu, čo im pomáha vyhnúť sa strate telesného tepla.

8. Majú efektné nohy

© Greeenpeace

 

Podobne ako ich oči, aj ich nohy sa prispôsobujú ročnému obdobiu. Počas leta sú ich labky ako špongia, ktorá je vhodná do mäkkej tundry. Počas zimy podložky ich labiek zhrubnú, aby boli schopné kopať do ľadu a snehu a dostať sa tak k potrave.

9. Majú chutné parohy

© Greenpeace

 

Keď soby zhodia parohy, nezostanú ležať bez povšimnutia na zemi. Ich parohy totiž slúžia ako potrava rôznym hlodavcom a iným zvieratkám a sú výborným zdrojom vápniku a minerálov.

10. Majú husté a výživné mlieko

© Greenpeace

 

Mlieko soba je považované za najbohatšie a najvýživnejšie zo všetkých cicavcov na Zemi. Obsahuje neuveriteľných 22% mliečneho tuku a 10% bielkovín. Pre porovnanie kravské mlieko má iba 3 až 4% mliečneho tuku.

Zdroje:

http://www.livescience.com/17621-surprising-facts-reindeer-caribou.html

http://www.reindeer.org.uk/facts.htm

http://www.kidsplayandcreate.com/reindeer-facts-for-kids/

http://blog.nwf.org/2010/12/reindeer-twelve-fascinating-facts-about-these-amazing-creatures/

http://www.think-differently-about-sheep.com/Reindeer_facts.htm

http://www.express.co.uk/life-style/top10facts/449506/Top-10-facts-about-reindeer