Otázky o spojení aktuálneho počasia a klimatickej zmeny dostávame často. Samozrejme hlavne vtedy, keď je, možno niekedy nezvyčajne, zima. Či už u nás na Slovensku, alebo kdekoľvek vo svete.  Vtedy dostávame otázky typu „Takto podľa vás vyzerá globálne otepľovanie?“.

Je to v zásade jednoduché. Globálne otepľovanie je len jeden z prejavov klimatickej zmeny a nutne nemusí znamenať, že sa všade na Zemi bude kontinuálne a stále len otepľovať. Aj napriek tomu, že zažívame rekordne nízke teploty v jednotlivých obdobiach roku, celoročne priemerná teplota však aj na Slovensku rastie.

Na to, že súčasné počasie má spojitosť s klimatickou zmenou, poukazujú vedci, ktorí spájajú chladné počasie v Európe a Severnej Amerike s obrovským úbytkom ľadu v Arktíde. Ako opisuje Jennifer Francis, profesorka z Rutgersovho ústavu pobrežných a morských vied, morský ľad ubúda veľmi rýchlo, v súčasnosti je ho o 80 % menej ako pred 30 rokmi. Podľa tejto profesorky ide o príznak globálneho otepľovania a naďalej dochádza k otepľovaniu Arktídy. Táto istá vedkyňa dokonca už v septembri 2012 upozorňovala na to, že topiaci sa Arktický ľad môže priniesť drsnú zimu.

Aj podľa rastúceho množstva iných vedcov strata arktického ľadu dodáva teplo oceánom a atmosfére, ktoré posúvajú atmosférické prúdy – prúdy vzduchu vo vysokých nadmorských výškach, ktoré riadia búrkové systémy a usmerňujú počasie na severnej pologuli. Tak dochádza k zmenám a výkyvom, ktoré ovplyvňujú počasie aj ďaleko od Arktídy.

Na prvý pohľad sa môže zdať zvláštne, že aj chladné počasie je spojené s globálnym otepľovaním. Čím ďalej, tým viac sa však stretávame s extrémnymi výkyvmi počasia ako sú dlhé obdobia sucha, záplavy, hurikány, či práve snehové nádielky. Keď sa však pozrieme na vývoj teploty globálne, v posledných rokoch boli namerané najvyššie hodnoty za celé merané obdobie. Čiže to, že je v jednej časti sveta dlhšia zima ešte neznamená, že klíma sa celkovo neotepľuje.

Arktídu treba ochrániť jednak pre milióny ľudí, ktorí v jej oblasti žijú, pre jej prekvapivo pestrú faunu a flóru, ale aj pre nás všetkých a budúce generácie. Ako to momentálne vidíme, Arktída je pre nás nesmierne dôležitá a jej ničenie nám pravdepodobne ešte prinesie množstvo problémov.

Tak, ako všetci pre život potrebujeme zdravú Arktídu, ona potrebuje na ochranu každého z nás. Aj preto vedieme celosvetovú kampaň za jej ochranu. Podpíšte petíciu za jej záchranu a pridajte sa k skoro 3 miliónom ľudí, ktorí sa postavili na jej stranu.