Toto sa mi stalo. Že či nechcem pomôcť dobrovoľníkom v poľskom Greenpeace. Chcem! A s čím? Účasť na festivale Woodstock, vyzbieranie 20 000 podpisov pod petíciu, vytvorenie živého obrazu a pomoc s bežnými prácami v Greenpeace „EkoWioske“ na festivale. Jasné, bude sranda, už sa teším!

Bol to môj prvýkrát. Sama na ceste do Poľska, do mestečka Kostrzyn nad Odrą, len 90 kilometrov od Berlína. Vtedy som ešte netušila, že festival Woodstock je najväčším open-air podujatím v Európe. O návštevnosti 400 – 700 000 ľudí som sa dozvedela až na mieste. A hlavne, nevedela som si predstaviť absolútnu slobodu, žiadne pravidlá a multikultúrne „všehochute“ na každom kroku.

Znie to dobrodružne, moja slabšia informovanosť možno trochu nezodpovedne. Prečo som však z tejto skúsenosti taká nadšená? Lebo asi tak od 1. augusta (koniec festivalu) sa cítim ako skutočný Rainbow Warrior, bojovník dúhy. Vrátila som z mojej prvej dobrovoľníckej akcie v zahraničí, nabitá pozitívnou energiou, s hlavou plnou nových nápadov, s novými kamošmi z celého Poľska a najmä, s chuťou urobiť to znovu. Ísť znovu za hranice, niečo nové spoznať, nájsť nové inšpirácie. Obávam sa, že je to droga a tejto „závislosti“ sa už nezbavím.

Nebuď abstinentom zahraničných akcií ani ty. Tu je 7 dôvodov, pre ktoré by si to mal(a) skúsiť.  

1)      Získaš sebadôveru

Áno, nie je ľahké ísť na vlastnú päsť mimo vlastnej obce, kraja, štátu. Plánovať cestu, dobre sa zbaliť a pripraviť sa na všetko. Keď sa ti to však už raz podarí, začneš si veriť. Tvoja dôvera vo vlastné schopnosti bude rásť. Počas každej cesty sa naučíš niečo nové. A prejaví sa to aj mimo Greenpeace.

Problémy v škole, doma alebo s cudzími ľuďmi budeš riešiť inak. V porovnaní s rovesníkmi budeš odvážnejší. Informácie budeš mať z prvej ruky, nie z učebnice alebo z blogu nejakého dobrodruha. Ty sám budeš tým dobrodruhom. Na základe svojich skúseností budeš vedieť naplánovať výlet celej rodine alebo kamarátom. Ostatní budú chcieť tvoju pomoc a rady.

2)      Spoznáš množstvo zaujímavých ľudí, ktorí majú podobné záujmy ako ty

To najlepšie na dobrovoľníctve v medzinárodnej organizácii je, že po celom svete máš „kolegov“ rovnakého razenia ako si ty. Byť „grínpisákom“ znamená, že si aktívny a robíš viac než sa od teba čaká. Záleží ti nielen na ľuďoch okolo, ale aj na mieste, planéte kde žiješ. Nedáš sa ovplyvniť nepodloženými trhákmi, ale bádaš po pravde.

Kto by takého priateľa nechcel? Ty ich máš po celom svete a oni ťa chcú spoznať. Chcú s tebou pomáhať svetu, smiať sa a cestovať. Chcú tancovať a baviť sa, vyskúšať tie naj vegánske recepty. Ešte si ich nestretol, čakajú kým dorazíš. 

3)      Prirodzene zlepšíš svoje jazykové schopnosti

Angličtina, nemčina, taliančina. Poznáš časy, vieš slovnú zásobu z lekcií „Na letisku“ a „V obchode“, ale keď stretneš cudzinca, v hrdle máš hrču a v hlave blúdia slová a nie vety. Vlastne máš problém zo seba jednu normálnu vetu vytlačiť. Začneš však viac počúvať, vety a prízvuk sa ti dostávajú pomaly pod kožu. Odrazu, ani nevieš ako, už trkoceš a smeješ sa s ostatnými.

A keď nevieš ani ceknúť? Stále sú tu ruky a nohy. Nikto predsa neovláda všetky jazyky na svete. Dôležité je komunikovať nielen hlavou, ale aj srdcom. Možno sa ti nejaký nový jazyk zapáči a začneš sa ho učiť po návrate domov. Všetci budú prekvapení ako si sa zlepšil, prípadne kde si zobral odvahu začať s novým jazykom. A to nie je všetko. Čo keď ťa vďaka tomu prijmú na vytúženú školu, do vysnívanej práce alebo aspoň dostaneš lepšiu známku v škole?

 

4)      Uvidíš nové svety, zvyky a kultúry

Západná Európa, Afrika, jedenie rukami alebo paličkami, iné viery a iné tradície. Bedeker ani dokument ti nikdy nepovie toľko ako domorodec. Ukáže ti najlepšie kaviarne a krčmy, najlahodnejšie pivo, zavedie ťa na najlepšie koncerty. Zistíš, ako to funguje v iných lokálnych skupinách, aký je život v Greenpeace všade po svete. Možno získaš nové inšpirácie, ktoré prinesieš na Slovensko alebo sa rozhodneš presťahovať. Kým to neskúsiš, nevieš.

5)       Získaš nové príležitosti na cestovanie, štúdium a možno aj prácu

Celý svet sa ti otvorí. Nie je predsa také zlé cestovať do kilometre vzdialeného mesta, keď vieš, že ťa už čakajú kamoši z poslednej dobrovoľníckej akcie. Už sa nevieš dočkať na novinky, ktoré majú a zábavu v ich rodnom meste. Prídu ťa na oplátku navštíviť a budú obdivovať našu prírodu alebo miestne dobroty.

A nikdy nevieš. Čo keď dostaneš ponuku pracovať v zahraničí? Vždy je lepšie prísť do nového mesta, kde poznáš aspoň jedného človeka. Možno si na výške a chystáš sa na Erasmus. Ktorú krajinu si vybrať? Predsa tú, kde máš dobrých známych.

 

6)      Znížiš svoje náklady

Ako dobrovoľník pomáhaš s kampaňami úplne zadarmo. Pomáhaš ako vieš, aby naše kampane boli tie najkreatívnejšie, najväčšie, aby upútali pozornosť celého sveta. Ale to sú, samozrejme, aj náklady na tvoje triko. Sám by si to možno neutiahol. Ešte dobre, že cestovné náklady máš vďaka Greenpeace v suchu. Nemusíš vláčiť kilá potravín, vieš predsa, že sa o teba vrúcne postarajú aj na akciách v zahraničí. To je radosť pomáhať!

 

7)      Pomôžeš uskutočniť veľké veci

Ten pocit, keď vieš, že robíš na niečom zmysluplnom, s mnohými ďalšími ľuďmi a to mení svet. Pocit, že nie si na svete sám, ale stojí za tebou masa ďalších bojovníkov. Ten pocit, keď môžeš meniť svet. To je vec, pre ktorú som v Greenpeace ja. Možno si tu preto aj ty, musíš to len skúsiť.

 

Veronika Švecová

Dobrovoľníčka Greenpeace Slovensko